Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Babiš nabídl pomoc při záchraně chlapců z jeskyně, mluví o vyslání hasičů a čerpadel

Andrej Babiš /ANO/, ministr financí v pořadu Máte slovo
Andrej Babiš /ANO/, ministr financí v pořadu Máte slovo
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Celý svět s napětím sleduje osud 12 chlapců a jejich fotbalového trenéra, které voda uvěznila v jeskyni na severu Thajska. Pomoc nabízí i Česko. Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes na twitteru zmínil vyslání hasičů a čerpadla firmy Sigma Group. Hasiči ale zatím ještě oficiální žádost o pomoc neobdrželi, muselo by ji podat Thajsko prostřednictvím mezinárodního operačního střediska v Bruselu.

"Mluvil jsem s majitelem Sigmy Milanem Šimonovským. Naše čerpadla jsou nejlepší na světě, po povodních mají státní hmotné rezervy na skladě čtyři kusy s výkonem 400 litrů za sekundu, naši hasiči je zvládají perfektně. Volal jsem thajskému chargé d'affaires a nabídl pomoc vlády chlapcům uvězněným v thajské jeskyni," napsal Babiš.

Tato čerpadla vyrábí skupina Sigma Group z Lutína na Olomoucku. "V televizi je vidět, že tam (v Thajsku) používají velmi málo výkonné stroje, takže naše čerpadla by mohla pomoci výrazně snížit hladinu (vody v jeskyni)," řekl Šimonovský. Podle něho se čerpadla s výkonem 400 litrů za sekundu osvědčila při povodních, kdy rychle čerpala vodu z obrovských lagun.

Dvojice čerpadel by dokázala za hodinu z jeskyně odčerpat zhruba 3600 metrů krychlových vody. "Odčerpání je jedna z variant a asi by bylo nejsnazší. Kdyby se voda dostala pryč, tak by je mohli dostat odtamtud za pár dní. I kdyby se voda čerpala týden nebo 14 dní, tak je to furt lepší, než kdyby tam kluci museli být několik měsíců," míní Šimonovský. 

Podle mluvčí hasičů Nicole Zaoralové je možné pomoc ve formě vyslání hasičů neoficiálně nabídnout, pro její poskytnutí je ale třeba splnit patřičné náležitosti. "Pokud vysíláme pomoc do zahraničí, tak si nás musí ze zahraničí nejdřív vyžádat přes naše mezinárodní operační středisko. Když si nás vyžádají, jsme schopni poslat experty," řekla ČTK.

Rychlost vyslání pomoci záleží na tom, jak je rozsáhlá. Pokud by hasiči posílali jednoho experta, mohou to učinit do 24 hodin. Celý tým s plným vybavením by vypravili do 48 hodin. Je ale třeba také vyřešit dopravu na místo, protože je nutné zajistit letadlo a patřičná povolení pro jeho přistání. Dopravu přitom hasiči neorganizují. "Maximální vybavení je schopno být na letišti do 48 hodin, ale většinou potom čekáme na schválení letadla," řekla Zaoralová.

Témata:  Andrej Babiš Česká republika Thajsko thajské děti uvězněné v jeskyni

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.