Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na summit NATO pojedou Zeman, Babiš, Hamáček i Metnar

NATO
NATO
Foto: www.ff-badaussee.at

Praha - Summitu NATO v Bruselu se tento týden zúčastní vedle prezidenta Miloše Zemana také premiér Andrej Babiš (ANO), ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který řídí také českou diplomacii, a ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Zasedání nejvyšších představitelů států a vlád zemí aliance se bude zabývat aktuálními bezpečnostními výzvami, včetně vztahů s Ruskem.

Zatímco prezident odcestuje už 11. července, kdy vláda bude žádat o důvěru Sněmovny, Babiš s Hamáčkem plánují účast na čtvrteční části jednání.

Summit NATO bude řešit sdílení obranných výdajů, modernizaci a reformu velitelské struktury NATO i jejím dalším rozšiřováním. Podle generálního tajemníka aliance Jense Stoltenberga by měl summit nejspíš rozhodnout o zahájení přístupových rozhovorů s Makedonií.

Americký prezident Donald Trump má v plánu představitelům ostatních aliančních zemí říct, že Spojené státy nemohou sloužit jako kasička, ze které se platí obrana, prohlásil mluvčí Bílého domu Hogan Gidley. Trump v minulosti opakovaně kritizoval členy NATO za to, že nedostatečně financují armádu.

Summit by měl také rozhodnout o zahájení nové výcvikové mise NATO v Iráku a přijmout politický závazek k pokračování alianční podpory Afghánistánu i po roce 2021. Na programu budou také jednání s Gruzií a Ukrajinou o spolupráci v oblasti Černého moře. 

Summit zahájí přelet slavnostní letky, jejíž součástí budou i české vrtulníky. Armáda do Bruselu vyšle dva bitevní vrtulníky Mi-24/35 a transportní Mi-171. Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák na twitteru uvedl, že zařazení českých vrtulníků je oceněním České republiky za takzvaný air policing, tedy za její příspěvek k vzdušné ochraně spojenců, a za výcvik vrtulníkových pilotů v Afghánistánu. 

Témata:  NATO (Severoatlantická aliance) Miloš Zeman Jan Hamáček Lubomír Metnar Andrej Babiš

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.