Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kde jde turistům doslova o život? České úřady radí, kterým místům se vyhnout. Bezpečno prý není ani v Londýně

Ministerstvo zahraničních věcí
Ministerstvo zahraničních věcí
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Praha/svět - České ministerstvo zahraničí pravidelně vydává varování pro turisty. Aktuální informace byste si měli ověřit i v případě, že nejezdíte do exotických destinací či míst, kde hrozí teroristické útoky. Také je dobré se zaregistrovat do systému DROZD, díky kterému je možné sledovat pohyb českých občanů v zahraničí.

Francie

Ministerstvo zahraničí upozorňuje, že od 1. července 2018 se změnil francouzský zákon o silničním provozu. Novela snižuje předepsanou maximální rychlost na silnicích mimo obec z 90 na 80 km/h.

„Výjimka bude platit pouze na silničních úsecích, kdy v daném směru existují dva proudy. Na těchto úsecích může být maximální rychlost zvýšena na 90 km/h. Podmínkou ovšem je, že takový úsek bude označen příslušnou dopravní značkou, která tuto rychlost stanoví. I na těchto úsecích však bude za deště rychlost omezena na 80 km/h,“ vysvětluje ministerstvo.

Dál ale platí, že na dálnicích je maximální povolená rychlost mimo obec 130 km/h (110 km/h za deště). Na silnicích pro motorová vozidla je maximální rychlost 110 km/h (za deště 100 km/h).

Velká Británie

Velvyslanectví ČR v Londýně upozorňuje návštěvníky Londýna na zvýšený výskyt krádeží mobilů, peněženek a kabelek v Londýně, které mají na svědomí útočníci na malých motocyklech, a to i na chodnících. „Dle zpráv v místních médiích dochází denně až k 60 přepadením. Tento způsob krádeží se začal vyskytovat ve zvýšené míře již v loňském roce, během kterého Metropolitní policie zaznamenala cca 23 tisíc těchto případů. Doporučujeme všem našim občanům věnovat zvýšenou pozornost okolí a být obezřetní,“ radí Čechům velvyslanectví.

A jak postupovat v případě krádeže cestovního dokladu? Vše byste měli nahlásti místní policii, která by měla případ zaevidovat a předat vám minimálně tzv. referenční číslo nahlášeného případu. „Doporučujeme každou ztrátu nebo odcizení cestovního dokladu či občanského průkazu nahlásit co nejdříve úřadům v ČR, anebo konzulárnímu úseku Velvyslanectví ČR v Londýně. Ohlášení ztráty, příp. odcizení lze učinit pouze osobně,“ píše se na webu MZV.

Turecko

V souvislosti se zahájením turistické sezóny, která je spojená s vysokým počtem turistů na území celého Turecka a také souvisejícími zvýšenými riziky, připomínají Velvyslanectví České republiky v Ankaře a Generální konzulát České republiky v Istanbulu občanům České republiky, aby dbali zvýšené obezřetnosti při pohybu na veřejnosti, měli své cestovní doklady při sobě bez výjimky, chránili je proti ztrátě nebo odcizení a vyhýbali se různým pouličním oslavám a demonstracím.

Apelují také na české turisty, aby ve všech situacích zachovávali obezřetnost a dbali pokynů tureckých orgánů. Navíc by měli být v kontaktu s cestovní kanceláří, která cestu zařizuje, nebo s hostící organizací, univerzitou nebo společností. Je nutno rovněž pravidelně sledovat média a jiné informační zdroje o bezpečnostní situaci v zemi. Turisté by se měli vyhýbat fotografování vojenských objektů nebo objektů podobného charakteru. „Pro aktuální informace dále doporučujeme sledovat webové stránky Ministerstva zahraničních věcí ČR  a Velvyslanectví ČR v Ankaře. Informujte také svou rodinu/své blízké o místě svého pobytu,“ radí MZV.

Indie

V souvislosti s cestami do Indie MZV varuje, že ve svazovém státě Kérala byl zaznamenán výskyt smrtelného viru Nipah. Přenašeči viru jsou pravděpodobně netopýři kaloni. K  symptomům patří zejména horečka, bolest hlavy, zvracení, dýchací obtíže. Proti uvedenému viru neexistuje zatím žádná účinná vakcína. V případě, že se dostaví některé z výše uvedených symptomů, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Filipíny

„Od 26.4.2018 bude z rozhodnutí vlády Filipín z důvodu nepřiměřené ekologické zátěže nejméně na půl roku uzavřen ostrov Boracay. Přizpůsobte této informaci plán Vaší cesty  a všechny informace o Vašich letech a ubytování si znovu ověřte,“ upozorňuje Čechy ministerstvo zahraničí.

Bali

Na konci června byl zastaven provoz na letištích v Denpasaru a Lomboku kvůli spadu sopečného popílku z balijského vulkánu Agung. I když je situace do té doby klidnější, v Denpasaru a Lomboku, čeští cestovatelé a občané pobývající na Bali by měli dbát zvýšené obezřetnosti a sledovat vývoj situace v místních sdělovacích prostředcích. „O aktuální bezpečnostní situaci na Bali související s aktivitou sopky Agung a možnostech odcestování z ostrova se čeští turisté mohou dále informovat na help desku Bali Tourism Board, který byl zřízen pro tento účel (tel: +62 361 235 600, +62 361 239 200, +62 812 461 19889),“ radí ministerstvo.

Japonsko

Dne 18. června 2018 byla prefektura Ósaka ležící na západě Japonska zasažena zemětřesením o síle 6,1 stupně. V současné době dochází k odstraňování vzniklých následků zemětřesení. Japonské úřady rovněž vydaly varování o možnosti dalších otřesů v této oblasti, MZV proto doporučuje českým občanům zvážit cestování v dané lokalitě.

Konžská demokratická republika

Na konci května informovala Světová zdravotnická organizace (WHO) o pokračujícím výskytu epidemie eboly ve východní části Konžské demokratické republiky (KDR). Epidemii se konžským úřadům nedaří zvládat. K datu vyhlášení bylo v KDR potvrzeno 56 případů a oznámeno 25 (44%) úmrtí.

Při cestách do regionu je podle ministerstva zahraničí třeba počítat s tím, že většina zemí střední a východní Afriky zpřísnila hraniční kontroly, včetně skenování teploty, ale také platnosti mezinárodních očkovacích dokumentů. Kvůli tomu se prodloužily čekací doby pro příchozí cestující do těchto zemí, a to zejména na velkých letištích. Cestující z KDR budou procházet zvláštní kontrolou také v Nigérii, Ghaně, Keni, Tanzanii a Zambii a to až do odvolání.

Nikaragua

Ministertvo připomíná, že v dubnu tamní  demonstrace proti reformě sociálního zabezpečení přerostly v průběhu května do intenzivních demonstrací, jejichž ohniska se rozšířila napříč celou zemí. Situace je nepřehledná a nestabilní. „MZV nedoporučuje cestovat do země a doporučuje českým občanům, kteří jsou v Nikaragui, aby zvážili svůj další pobyt v zemi. Je doporučeno dbát maximální obezřetnosti, zejména ve městech a na místech větší koncentrace lidí. Rovněž doporučujeme průběžně sledovat aktuální bezpečnostní situaci, vyvarovat se jakémukoli veřejnému shromáždění, kde může kdykoliv dojít k násilnostem. Pro aktuální informace kontaktujte Zastupitelský úřad v Mexiku,“ uvádí česká diplomacie.

Mosambik

Ministerstvo zahraničních věcí také doporučuje Čechům, aby se vyhnuli severní části Mosambiku. „Působí zde radikální islámská skupina „Ahlu Sunnah Wa-Hamo“, která v květnu 2018 zvýšila intenzitu svých teroristických aktivit, je aktuální hrozbou nejen pro těžařské společnosti, ale i pro civilní obyvatelstvo. Doporučujeme se vyhnout zejména provincii Cabo Delgado - oblasti Palma, Mocimboa a Mocamia,“ radí Čechům ministerstvo.

Témata:  cestování Češi Ministerstvo zahraničních věcí České republiky

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.