Praha - Všichni obžalovaní v kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství podali odvolání. Milan Kovanda, Ondrej Páleník a Jan Pohůnek tak učinili rovnou po vyhlášení verdiktu, Jana Nečasová (dříve Nagyová) až v těchto dnech.
Nečasová dostala dvouletý podmíněný trest a pětiletý zákaz činnosti ve vedoucích funkcích státní správy.
"Čekám na odůvodnění posledního odvolání a následně spis předložím Městskému soudu v Praze k rozhodnutí," uvedla soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Pavla Hájková, která v kauze rozhodovala. Dodala, že možnosti podat odvolání tedy využili jak všichni obžalovaní, tak i státní zástupce a ministerstvo obrany, jež má postavení poškozeného.
Nečasová trvá na své nevině. Její právník Eduard Bruna ČTK už dříve řekl, že kdyby jeho klientka figurovala v jediné kauze, poradil by jí, ať odvolání nepodává a nadále se nesoudí. Nečasová však čelí celkem třem obžalobám, takže v případě, že by v první věci dostala podmínku a ve druhé nejpřísnější možnou - tedy tříletou - podmínku, ve třetí kauze už by se s největší pravděpodobností nevyhnula trestu odnětí svobody.
Současná manželka a bývalá šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) podle verdiktu zosnovala zneužití pravomoci, když v roce 2012 nezákonně zaúkolovala zpravodajce, aby sledovali Nečasovu tehdejší manželku Radku. Získáním informací o její údajné nevěře chtěla podle rozsudku uspíšit Nečasův rozvod, jeho ženu totiž "hluboce nenáviděla". Později údajně nechala sledovat také dva zaměstnance úřadu vlády. Aféra přispěla v roce 2013 k pádu Nečasova kabinetu.
Státní zástupce pro obžalované požaduje nepodmíněné tresty vězení. Hájková vysvětlila uložení podmínek tím, že od spáchání skutku uplynula dlouhá doba.
Témata: Jana Nagyová, vojenské zpravodajství, soudy, Milan Kovanda, Ondrej Páleník, Jan Pohůnek
Související
13. června 2023 15:25
20. ledna 2023 14:51
29. listopadu 2022 12:28
20. srpna 2020 16:34
18. června 2020 16:17
27. května 2020 15:20