Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lihová kauza: S dovoláním neuspěli ani zbývající odsouzení v Březinově kauze

Nejvyšší soud České republiky
Nejvyšší soud České republiky
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Brno - S dovoláním u Nejvyššího soudu (NS) neuspěli kromě bosse takzvané lihové mafie Radka Březiny ani zbývající tři muži, kteří byli součástí jeho organizované zločinecké skupiny. NS rozhodl již dříve, rozhodnutí v těchto dnech účastníkům řízení rozeslal olomoucký krajský soud.

NS odmítl dovolání rovněž někdejšího Březinova spolupracovníka Lubomíra Kaláče, jednatele společnosti Morávia-Chem Radka Menšíka a Václava Davida.

U NS tak dosud uspěl z odsouzených mužů v kauze lihové mafie pouze Březinův bratr Tomáš Březina, kterému soud snížil trest z šesti na 3,5 let. "Všechna dovolání ostatních odsouzených byla zamítnuta, usnesení již byla rozeslána a jsou doručena," uvedl soudce olomouckého krajského soudu Eduard Ondrášek.

Obhájce Radka Březiny, kterému soud uložil nejvyšší trest a to 13 let, nevylučuje, že budou podávat ještě ústavní stížnost. "Teoreticky má ještě možnost podat ústavní stížnost. Budu s ním mluvit příští týden," řekl dnes ČTK obhájce Filip Opatřil. U NS v dovolání napadli určení množství nezdaněného lihu, a tím pádem vyčíslení samotné škody, ale i to, že některé důkazy by měly být podle obhájců nepoužitelné. "Byly zajištěny v době, kdy se na vyšetřování podílel pan plukovník (Jiří) Komárek za situace, kdy měl být vyloučen za podjatost. Stal se svědkem, neboť mu měl klient nabídnout nějaký úplatek," řekl dnes Opatřil. S těmito okruhy námitek se však NS neztotožnil.

Jednatel společnosti Morávia - Chem Radek Menšík si ve vězení odpykává 11 let vězení. Václav David, který sklady nelegálním lihem navážel, a někdejší blízký spolupracovník Lubomír Kaláč si odpykávají tresty ve výši devět let a dva měsíce. Kaláčovi přitom až o tři roky nižší trest navrhoval i žalobce, muž totiž začal v kauze vypovídat jako první. Soudci však návrhu nevyhověli.

Částí obžaloby lihové mafie se olomoucký krajský soud bude zabývat také v neveřejném jednání 6. srpna, kdy projedná část skutků dříve označených za promlčené. Případ mu vrátil na základě dovolání žalobců NS, nesouhlasí se zastavením stíhání v části původní obžaloby, která zahrnuje podvody s lihem v Ostravě v letech 1998 až 2001, podle NS je závěr o promlčení předčasný. Rozhodnutí se týká Radka Březiny, jeho bratra Tomáše, Radka Menšíka, Ivana Kováříka a Lubomíra Kaláče.

Škoda na spotřební dani v kauze lihové mafie podle vrchního soudu činila 5,6 miliardy korun. Soud množství lihu vyčíslil na 20,8 milionu litrů.

Témata:  kauza lihová mafie Radek Březina Nejvyšší soud

Související

Aktuálně se děje

3:50

Počasí připraví situaci, která může překvapit řidiče. V pátek ráno si dejte pozor

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.