Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zájem Čechů o nízkonákladové létání výrazně vzrostl

Letiště V. Havla, terminál 1
Letiště V. Havla, terminál 1
Foto: Jan Zýka, EuroZprávy.cz

Praha - Levné letenky a nízkonákladové aerolinky jsou v současnosti trendem cestování. Dopravci v ČR letos prodali 6774 letenek na tyto spoje, což je meziročně více než dvojnásobně více. Tuzemská letiště v posledních letech nabídku nízkonákladových linek rozšiřují.

"Výrazný nárůst přikládám zejména stále rostoucí poptávce po letecké dopravě v kombinaci s nízkými cenami letenek," řekl ČTK marketingový manažer Letuška.cz Jan Marek.

Největší české letiště v Praze Ruzyni se zaměřuje především na klasické dopravce. I přesto, zejména v posledních letech, tvoří nízkonákladové létání podstatnou část jeho provozu. Podle mluvčího Romana Pacvoně se tito dopravci podílejí na celkovém provozu zhruba 30 procenty. "Jedná se o vyvážený poměr, který bychom chtěli zachovat také do budoucna," uvedl.

Nízkonákladové lety nabízí na pražském letišti například aerolinky Ryanair, easyJet nebo Wizz Air. Nízkonákladové lety poskytuje pod značkou SmartWings také tuzemský dopravce Travel Service, který má na letišti jednu ze svých základen.

Nízkonákladové linky tvoří nejdůležitější část pravidelného provozu na brněnském letišti v Tuřanech, kde jinak většinu provozu tvoří charterové lety. Nejaktivnějšími dopravci jsou tu Ryanair a Wizz Air, které mají dohromady 37procentní podíl z celkového provozu na letišti. 

Na nízkonákladové dopravce se zaměřuje také letiště v Pardubicích. Nízkonákladové linky letos podle manažera letiště Libora Kříže přepraví přes 40 procent cestujících, což je zároveň třetina všech komerčních letů, které letiště nabízí. Podle Kříže nízkonákladové linky patří právě na menší regionální letiště, jako je to v Pardubicích. 

Témata:  Letiště Václava Havla Praha Letiště Brno Ryan Air

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 16:03

USA zavádí nové sankce proti Rusku. Pocítí je celá Evropa

Spojené státy zavádějí nové sankce vůči Moskvě, které mohou výrazně ovlivnit evropské zákazníky platící za ruský plyn, destabilizovat ruský devizový trh a posílit závislost Ruska na Číně. Na tyto dopady upozorňují ruští ekonomové, píše server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy