Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Ostravě je dusno: Odbory kritizují dosavadní postup prodeje ArcelorMittal Ostrava

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: www.stodolni-ostrava.cz

Ostrava - Odbory kritizují dosavadní způsob prodeje ostravské huti ArcelorMittal Ostrava (AMO). Majitel, skupina ArcelorMittal, prý nepostupuje vůči zaměstnancům transparentně. Odbory zároveň žádají záruky budoucího fungování podniku.

Skupina ArcelorMittal kupuje italskou huť Ilva a kvůli zachování hospodářské soutěže se musí zbavit několika podniků v Evropě včetně huti v Ostravě. Předsedkyně ZO OS KOVO Energetika Sobolová uvedla, že odbory chtějí být písemně seznámeny s názvy všech firem, které podaly závazné nabídky na koupi.

Odbory chtějí i záruky zaměstnanosti či objemu výroby, který by měl být minimálně 2,2 milionu tun ročně. Aktivně by se podle nich měl zapojit stát. "Skupina ArcelorMittal požadavky ostravských odborů obdržela a po prostudování na ně bude reagovat," uvedla mluvčí AMO Barbora Černá Dvořáková. 

Deník Právo dnes napsal, že zájemci o AMO jsou dva, britská British Steel a indická Liberty Steel. "Britská firma se zástupci odborářů jako jediná jednala, u indické společnosti jde o neoficiální informace," uvedl předseda odborů AMO Vítězslav Prak.

ArcelorMittal je největším producentem oceli na světě. Působí ve více než 60 zemích světa. Je předním dodavatelem ocelových výrobků automobilovému průmyslu, stavebnictví, pro výrobu domácích spotřebičů nebo obalů. Akciová společnost ArcelorMittal Ostrava patří do skupiny ArcelorMittal. Ročně vyrábí více než dva miliony tun oceli pro stavebnictví a strojírenství. Je největším výrobcem silničních svodidel v Česku. Kromě českého trhu dodává své výrobky do více než 40 zemí světa. ArcelorMittal Ostrava a její dceřiné společnosti mají téměř 7000 zaměstnanců.

Témata:  ArcelorMittal Ostrava odbory Ostrava průmysl

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 20:01

Co dává světu Česko? Učí ho pít pivo, píše prestižní server

Už šest let Česká republika tiše rozjíždí vlastní formu "pivní diplomacie" – státní program, který si klade za cíl šířit českou pivní kulturu do světa tím nejpříjemnějším způsobem: přímou zkušeností se zlatavým mokem. Každý rok zve zahraniční sládky z USA, Kanady a nově i Austrálie, aby strávili několik dní v českých pivovarech, na chmelnicích, v hospodách i v kurzech čepování, píše BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Blackout v Česku. Problémy hlásí Praha i jiné oblasti

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.