Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Při leteckém dni na Prachaticku spadlo letadlo, pilot zemřel

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Strunkovice nad Blanicí - Při leteckém dni na Prachaticku dnes odpoledne spadlo letadlo. Pilot se vážně zranil a následně i přes lékařskou pomoc zemřel.

Letecký den u Strunkovic nad Blanicí dnes začal ve 13:00. Na programu měl také akrobatická vystoupení pilotů série Red Bull Air Race Martina Šonky a Petra Kopfsteina.

Letoun spadl krátce před 15:00. Pilot se vážně zranil, následně i přes lékařskou pomoc zemřel. Nikdo další zraněn nebyl, letadlo spadlo do míst, kde nebyli diváci. ČTK to řekli policejní mluvčí Štěpánka Uhlířová a předseda pořádajícího AK Prachatice Bohouš Chán. 

Program leteckého dne měl být tříhodinový. Nehoda ho ukončila po asi hodině a čtvrt. "Pilot nebyl od nás, byl to důchodce, měl za sebou tisíce hodin letu, byl to zkušený pilot," řekl Chán. Podle policie mu bylo 72 let. Letadlo je zničené.

Havarovaný stroj podle Chána akrobatické prvky nepředváděl. "Toto letadlo ji (akrobacii) nemá povolenou, předváděl nízké průlety. Točil letadlo a v té se něco stalo. Co přesně, to musí zjistit úřad," řekl Chán. Nikdo z diváků nebyl podle něj pádem letadla ohrožen díky dodržování stanovených pravidel.

Materiální škodu si Chán nedovolil odhadnout. "Letadlo bylo stavěné v historickém ústavu, cenu si netroufám odhadnout, může to být milion, ale to bych jen spekuloval," řekl Chán.

Divákům se při pádu letounu BETA B 50 nic nestalo. Stroj byl vyráběn před druhou světovou válkou. 

Témata:  letecké nehody Zdravotnická záchranná služba

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Blackout v Česku. Problémy hlásí Praha i jiné oblasti

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.