Praha - Senátorské kluby ČSSD, KDU-ČSL a ODS se staví negativně k návrhu na změnu volebního systému do Senátu. Prý hrozí, že by mohl být zvolen senátor, který by nezastupoval preference většiny voličů v daném obvodě.
Změna volebního systému by nahradila dvoukolový způsob voleb do horní komory jednokolovým podle australského vzoru. Podle novely by lidé na jednom lístku stanovovali pořadí kandidátů a hlasy pro neúspěšné adepty by se připočítávaly úspěšnějším uchazečům. Ani kdyby byl návrh schválen, neuplatňoval by se pro senátní volby, které se uskuteční letos v říjnu.
"Ten australský model je poměrně komplikovaný, a to potvrzuje i to, že se jinde ve světě dále neuplatnil," řekl novinářům předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), podle něhož je klub sociálních demokratů k návrhu svého člena Jiřího Dienstbiera skeptický.
"Mnozí z nás tam vidíme riziko, že ve Sněmovně bude u některých politických subjektů snaha udělat z toho jednokolové volby systémem vítěz bere všechno. To je podle mě naprosto nepřijatelné, protože senátor by měl reprezentovat za svůj obvod nějaký většinový názor, být přijatelný pro většinu," varoval Štěch také před možnými dalšími dopady přechodu od dvoukolového na jednokolový model voleb.
Vstřícně se původně k Dienstbierovu návrhu stavěli lidovci, nyní ale podle předsedy svého senátorského klubu Jiřího Šilara změnili názor. Proti návrhu jsou také občanští demokraté. "Návrh může způsobit, že do Senátu může být zvolena šedá myš, která nikomu nevadí. To by nebylo Senátu ku prospěchu," řekl předseda senátorského klubu ODS Miloš Vystrčil. Podle něj by se mohlo stát, že se do horní komory dostane kandidát, kterého jen minimum voličů označí za první volbu.
Témata: Senát Parlamentu České republiky, Milan Štěch, volby
Související
31. října 2024 6:46
28. září 2024 20:24
27. května 2024 15:34
17. dubna 2024 12:42
14. prosince 2023 15:59
29. listopadu 2023 12:38