Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Plzni se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladším ze tří padlých vojáků v Afghánistánu

smrt tří českých vojáků v Afghánistánu (5. 8. 2018)
smrt tří českých vojáků v Afghánistánu (5. 8. 2018)
Foto: Ministerstvo obrany ČR

Plzeň - V Plzni začalo dnes ve 13:00 rozloučení s posledním z trojice českých vojáků, kteří padli při teroristickém útoku 5. srpna v Afghánistánu. Na pohřeb 24letého Patrika Štěpánka z Mokroušů u Plzně přišly stovky lidí.

Pietního aktu se zúčastnil i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) a náčelník generálního štábu Aleš Opata.

Po 40minutovém obřadu vynesli vojáci bílou rakev bez květin do pohřebního vozu před kostel. Po třech výstřelech čestné salvy, státní hymně a rozloučení s nejbližšími dodávka odjela.

Zástupce ředitele Středního odborného učiliště elektrotechnického v Plzni Bohumil Svoboda uvedl, že Štěpánek na škole maturoval v oboru telekomunikace v roce 2014. Pamatuje si ho jako slušného a energického chlapce. "Je to něco strašného. Mám syna vojáka, je sám jsem bývalým vojákem. Tohle se mě srdečně dotýká. Je to hrdina," uvedl.

Podle vojenského kaplana Vladimíra Moravce šlo o církevní pohřeb doplněný o vojenské pocty. Rodina si zvolila dva vojenské kaplany, neboť byli rovněž z Československé církve husitské. Přála si zpopelnění a uložení v rodinné hrobce. "Bylo to velmi emotivní. I když ty vojáky osobně neznáte, tak se vás to osobně dotýká, protože to byli byli kolegové z jedné brigády," uvedl Moravec.

Před kostelem v parku postávalo v dresech asi deset přátel padlého vojáka z týmu amerického fotbalu Pilsen Patriots. "Pamatuji si ho jako tichého kluka, který se moc neprojevoval. Co se mu řeklo, to udělal pořádně a naplno. Už v té době jsme věděli, že ho zajímá armáda a ta vyhrála," řekl jeden z nich. Václav Toman ze Svazu letců ČR dodal, že si velmi cení těžkou službu českých vojáků v Afghánistánu. "Dělají to v zájmu státu a chrání vlastně nás všechny," dodal.

Témata:  smrt tří českých vojáků v Afghánistánu Armáda České Republiky Plzeň

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.