Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rakousko proti uprchlíkům? Čechoslováky přijímali rádi, problém byl jinde

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Evgeny Petrov / INCORP images

Praha - Po srpnové okupaci uprchlo do Rakouska na 162 tisíc Čechů a Slováků. Podle rakouského historika Niklase Perziho, který spolupracuje i s českým Ústavem pro studium totalitních režimů (ÚSTR), byli přijímáni se sympatiemi.

Perzi rakouské agentuře APA řekl, že uprchlíci z ČSSR "byli v Rakousku přijímáni s velkými sympatiemi navzdory pocitům trpkosti, které mezi Rakušany a Čechy vždy existovaly, pozoruhodně pozitivní". "Po povstání v Maďarsku z roku 1956 byl vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa "druhým potvrzením pro protiruský postoj", domnívá se Perzi.

"Nesmí se zapomínat, že Češi a Slováci tehdy mohli utíkat pouze do Rakouska," zdůraznil Perzi. Rakouský vyslanec v Československu, pozdější rakouský prezident Rudolf Kirchschläger, nechal vystavit víza desítkám tisíc Čechoslováků, jimž tak dopomohl k útěku.

Problémem tehdy podle Perziho bylo, že mezi uprchlíky se snažily infiltrovat tajné služby. Po roce 1968 se údajně pokoušely americké a sovětské tajné služby mezi českými a slovenskými emigranty verbovat špiony. "V Rakousku byli vskutku aktivní. Je docela známé, že Rakousko bylo oblíbeným místem tajných služeb," upozornil historik.

Většina Čechů a Slováků se po uklidnění situace v jejich zemi opět vrátila do Československa. Ze 162.000 uprchlíků jich podle Perziho v Rakousku zůstalo jen 10.000.

Historik má pochopení pro zdrženlivý postoj rakouských politiků v roce 1968. "Co jsme měli jako neutrální země dělat? Všichni se drželi zpátky. Všichni se drželi Jalty. I Američané a jejich spojenci," poukázal na konferenci, která v roce 1945 rozhodla o rozdělení sfér vlivu v Evropě.

"Jediné, co později obyvatelé pohraničí zazlívali rakouské armádě, bylo to, že bundesheer (spolkové vojsko) nebyl rozmístěn jako v roce 1956 u Maďarska přímo na hranici, ale musel se držet zpátky - 50 kilometrů od hranic. Hranici zajišťovala jen celní stráž a četnictvo," vysvětluje Perzi.

Témata:  VIII.68 Rakousko Češi komunismus

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 16:03

USA zavádí nové sankce proti Rusku. Pocítí je celá Evropa

Spojené státy zavádějí nové sankce vůči Moskvě, které mohou výrazně ovlivnit evropské zákazníky platící za ruský plyn, destabilizovat ruský devizový trh a posílit závislost Ruska na Číně. Na tyto dopady upozorňují ruští ekonomové, píše server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy