Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Proč Češi a Slováci podlehli okupaci? Historik má odpověď

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Česká televize

Praha/Varšava - Ducha Čechů a Slováků nezlomil samotný vpád vojsk Varšavské smlouvy v noci z 20. na 21. srpna 1968, ale až pozdější normalizace. V polském listu Rzeczpospolita to uvedl historik Lukasz Kamiński.

"Odpor (proti vstupu vojsk) byl tak všeobecný, že se přidala většina místních komunistů, což zkřížilo plány vytvořit nové vedení strany a novou vládu. Dokonce se odehrál konspirační sjezd KSČ, který přijal usnesení proti invazi," uvedl Kamiński. donedávna šéf Institutu národní paměti (IPN), což je protějšek českého ÚSTR, ale s prokurátorskými pravomocemi.

Připomněl pozdější normalizaci, čili "pacifikaci společnosti silami místních komunistů", dobu masových a represí a čistek, které "zlomily ducha obou národů".

"Zkušenost roku 1968 na mnoho let zablokovala pokusy o masové protesty proti režimu," míní polský historik.

Polskou veřejnost podle něj účast polské armády na intervenci šokovala. "Bylo to přijato jako hanba. S hořkostí se říkalo, že Poláci vždy bojovali za naši a vaši svobodu, ale teď bojují za naše i vaše zotročení. Došlo dokonce k pokusu o demonstraci před Československým kulturním střediskem ve Varšavě. Vzhledem k tomu, že (polská) společnost nedávno, v březnu 1968, sama prožila pacifikaci, byl rozsah tohoto nesouhlasu široký," dodal.

Témata:  VIII.68 Polsko historie

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 8:45

Ukrajina má právo útočit na cíle v Rusku, prohlásil Stoltenberg

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg prohlásil po zasedání Rady NATO-Ukrajina v Bruselu, že Ukrajina má v rámci sebeobrany právo útočit na legitimní vojenské cíle i mimo své území.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy