Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nekontrolovaná migrace je hrozbou pro Evropu i Česko, Hamáček chce omezovat její příčiny

Jan Hamáček /ČSSD/
Jan Hamáček /ČSSD/
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Nekontrolovaná migrace je podle ministra zahraničí Jana Hamáčka (ČSSD) hrozbou pro Evropu, a tím i pro ČR. Cílem zahraniční politiky proto musí být snaha omezit její příčiny - ozbrojené konflikty, klimatické změny a špatné ekonomické podmínky obyvatel v zemích obklopujících Evropu.

"Musíme vytvořit pás prosperity a bezpečnosti kolem Evropy, lépe hlídat společné hranice. Musíme podmiňovat rozvojovou pomoc, aby vedla ke zlepšení situace v rozvojových státech a aby odtud lidé neutíkali do Evropy," řekl Hamáček na zahájení každoroční porady velvyslanců.

Zdůraznil, že vedle válek a ozbrojených konfliktů je vážnou hrozbou také populační exploze a nedostatek vody způsobený klimatickými změnami. "To vše mladé lidi žene do bohatších zemí na severu," podotkl.

Aby EU mohla čelit globálním výzvám, musí podle Hamáčka zvýšit svou vojenskou i politickou akceschopnost. ČR proto podporuje posilování evropské obranné spolupráce. "EU musí ukázat, že nezůstane jen u slov, musíme se připravit aktivně," míní Hamáček. Zdůraznil, že Evropa tím nekonkuruje NATO, které je dál hlavním garantem bezpečnosti. Důkazem silné vazby ČR a NATO je podle něj nejen navyšování obranných výdajů, ale také zapojení českých vojáků do aliančních jednotek.

Stejně jako premiér Andrej Babiš (ANO) se Hamáček vyslovil pro aktivní zahraniční politiku a prosazování národních zájmů. Česká republika podle něj musí být slyšet."Jsme sice malá země, ale i jako malá země můžeme věci ovlivňovat s našimi sousedy, v rámci Evropské unie, NATO nebo jiných organizací," uvedl.

Témata:  Jan Hamáček Česká republika uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 20:01

Co dává světu Česko? Učí ho pít pivo, píše prestižní server

Už šest let Česká republika tiše rozjíždí vlastní formu "pivní diplomacie" – státní program, který si klade za cíl šířit českou pivní kulturu do světa tím nejpříjemnějším způsobem: přímou zkušeností se zlatavým mokem. Každý rok zve zahraniční sládky z USA, Kanady a nově i Austrálie, aby strávili několik dní v českých pivovarech, na chmelnicích, v hospodách i v kurzech čepování, píše BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Blackout v Česku. Problémy hlásí Praha i jiné oblasti

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.