Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

KDU-ČSL zahájila kampaň: Senát jim nedáme. Chceme bránit změnám ústavy

Pavel Bělobrádek /KDU-ČSL/, místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace
Pavel Bělobrádek /KDU-ČSL/, místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Lidovci dnes zahájili kampaň do Senátu. V horní komoře hodlají bránit návrhům na změnu ústavy, které považují za nebezpečné. Vymezují se také proti těm, kdo chtějí ničit demokracii a odmítají diskusi.

Lidovci povedou kampaň pod heslem Senát jim nedáme. Podle předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka jsou senátní volby důležité pro všechny, kdo jsou nespokojení se současnou politickou situací a se směřováním Česka po loňských sněmovních volbách.

"Heslo naší kampaně je Senát jim nedáme. Je určeno těm, kteří chtějí destruovat demokracii, kteří mají Parlament za žvanírnu, nechtějí poslouchat, aby někdo vyjádřil opačný názor, mají tendenci vystupovat silově a brát Českou republiku jako dobyté území," vysvětlil Bělobrádek.

Lidovci postavili do voleb 12 vlastních kandidátů, další dva kandidáty staví v koalici s dalšími stranami. V obvodech, kde vlastního kandidáta nemají, doporučí svým voličům hlasovat pro jiného kandidáta. Jedním z příkladů je obvod Praha 12, kde KDU-ČSL podpořila neúspěšného kandidáta na prezidenta Pavla Fischera, který do Senátu kandiduje jako nezávislý.

Bělobrádek dnes ocenil, že se v řadě obvodů podařilo dohodnout volební spolupráci nebo podporu s jinými stranami. Podle něj díky tomu nebude docházet k tříštění sil.

Senátorský klub KDU-ČSL a nezávislých je v horní komoře Parlamentu druhý nejsilnější. Nyní má 16 členů, tři z nich mandát obhajují. Bělobrádek už dříve řekl, že cílem lidovců pro letošní volby je získat nejsilnější klub v horní komoře.

Témata:  KDU-ČSL Pavel Bělobrádek Senát Parlamentu České republiky

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Blackout v Česku. Problémy hlásí Praha i jiné oblasti

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.