Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Předvolební rétorika? Podívejte se, jak vystupují české strany

Tomio Okamura hlasuje ve volbách do Sněmovny
Tomio Okamura hlasuje ve volbách do Sněmovny
Foto: Jakub Hněvkovský / INCORP images

Praha - Nejemotivnější výrazy v předvolební komunikaci letos podle lingvistické analýzy používali Svobodní a hnutí SPD Tomia Okamury. Svou rétoriku přitvrdily i tradiční strany, nejvíce ODS. Nejracionálnější byli Zelení, STAN a Piráti, uvedl datový analytik Milan Petrák ze společnosti Bisnode, která se na základě analýz věnuje předpovídání zákaznického chování.

Analýza se týkala 11 převážně sněmovních stran a článků na jejich internetových stránkách v období od 1. března do 14. září. Vycházela z četnosti výrazů agresivity vůči jiným názorovým skupinám, odkazování se na ideály, dogmatismu, zaštiťování se kolektivem, ideologického myšlení a také používání dramatických slov a symbolů.

Svobodné na první místo vyneslo nejčastější používání ideálů, tedy slov jako svoboda a národ. SPD dominovala ve vymezování se proti odlišným názorovým skupinám a ODS v kategorii dogmatických slov typu "naprosto, rozhodně, všichni, absolutní". Až za nimi skončily KSČM, ANO a ČSSD.

Texty představitelů hnutí ANO jsou podle Petráka v tomto směru mimořádně nesourodé. Jejich autoři se silně odlišovali jak způsobem komunikace, tak svými postoji. Výsledek hnutí je proto průměrem velmi rozdílných hodnot, a má menší vypovídající hodnotu, než je tomu u ostatních stran, upozornil analytik.

ČSSD se podle něj po vstupu do vlády začala ostře vyhraňovat vůči opozici i ANO. To přispělo k tomu, že ČSSD oproti loňskému roku výrazně zvýšila svou slovní agresivitu, uvedl Petrák. Ještě více zvýšila emocionalitu své komunikace ODS. Soustřeďuje se na kritiku vlády, pro kterou používá mimo jiné nové označení "polokomunistická".

Témata:  Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura Strana svobodných občanů

Aktuálně se děje

19. dubna 2024 14:49

Soud s Trumpem startuje. 12 porotců rozhodne o jeho osudu

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy