Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Volby by vyhrálo Babišovo ANO, posilují Piráti a ČSSD

Volby do Poslanecké sněmovny
Volby do Poslanecké sněmovny
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Zářijové sněmovní volby by podle modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyhrálo hnutí ANO s 30 procenty hlasů před ODS se 14 procenty. Mírně oproti poslednímu červnovému modelu posílili Piráti a ČSSD, stabilní pozici drží KSČM. Naopak lehce oslabilo hnutí SPD. Pod pětiprocentní hranicí nutnou pro zisk poslaneckých mandátů byly KDU-ČSL, STAN a TOP 09. Výsledky dnes CVVM poskytlo ČTK.

Hnutí ANO oslabilo v porovnání s červnem o procentní bod, podle tvůrců modelu je ale jeho podpora stabilní. Nezměnil se zisk ODS a KSČM, které by obdržely 14 procent a 10,5 procenta hlasů. O procentní bod na 12 procent vzrostla podpora ČSSD. Zisk Pirátů narostl z deseti na 13 procent a vrátil se na úroveň před dubnem.

Hnutí SPD model přiřkl pětiprocentní podporu, což proti červnu znamená pokles o 1,5procentního bodu. Posun hnutí je podle autorů modelu na hraně statistické významnosti, podobně jako u Pirátů.

Zisk KDU-ČSL poklesl z červnových šesti procent na 4,5 procenta. Hnutí STAN a TOP 09 ztratily půl procentního bodu a v září zaznamenaly čtyřprocentní podporu. Podle autorů modelu nelze říci, zda by se SPD, lidovci, Starostové a TOP 09 nyní do Sněmovny dostali, nebo nikoli.

Témata:  Hnutí ANO Sociální demokracie (SOCDEM) Piráti volební preference volby

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy