Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trauma mnichovské dohody dodnes nelze zapomenout, připomněl Hamáček

Jan Hamáček v Poslanecké sněmovně
Jan Hamáček v Poslanecké sněmovně
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Trauma mnichovské dohody nelze podle ministra zahraničních věcí Jana Hamáčka (ČSSD) zapomenout. Je dobré, že se z něj můžeme poučit a máme dnes oporu v evropské spolupráci, uvedl v den 80. výročí podepsání mnichovské dohody Hamáček na twitteru. Podpisem dohody "o nás bez nás" odsouhlasili Neville Chamberlain, Édouard Daladier, Adolf Hitler a Benito Mussolini postoupení zhruba třetiny československého území Německu.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas (SPD) dnes ČTK sdělil, že mnichovská dohoda patří k nejtemnějším kapitolám vzájemných vztahů. Oba ministři pak vyzdvihli spolupráci v Evropské unii. "EU někteří rádi kritizují, ne vždy a ne na všem se v ní shodneme, ale sedíme všichni u společného jednacího stolu, kde jsou jasně dána pravidla. Rozhodujeme kompromisem, a ne diktátem," uvedl Hamáček.

Podle Maaseho představuje Evropská unie protiklad ducha Mnichova. "Namísto práva silnějšího platí síla práva," poznamenal také s tím, že obě země, které nyní v EU a Severoatlantické alianci úzce spolupracují, se chtějí za tyto hodnoty a principy zasazovat.

Hitler před 80 lety v Mnichově uspěl podle Hamáčka díky sobectví a ustrašenosti demokratických zemí, které hodily Československo přes palubu. "Pamatujeme na to a nedopusťme, aby zavírání očí před vážnými problémy Evropu rozhádalo a zničilo," dodal.

Mnichovská dohoda, která vznikla bez účasti československých zástupců, byla zpočátku vydávána za akt zajišťující Evropě mír. Už za necelý rok se ale kvůli agresi hitlerovského Německa rozhořela druhá světová válka.

Témata:  Jan Hamáček

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Blackout v Česku. Problémy hlásí Praha i jiné oblasti

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.