Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nezaměstnanost v Česku trhá rekordy. Bez práce je nejméně lidí od roku 1996

Úřad práce
Úřad práce
Foto: Úřad práce

Nezaměstnanost v Česku v září klesla na tři procenta. Bez práce bylo 224.331 lidí, což je nejnižší zářijová hodnota od roku 1996. Počet volných pracovních míst vzrostl na více než 316.000. Oznámil to dnes Úřad práce ČR (ÚP ČR). Analytici podobný vývoj očekávali. Loni v září byla míra nezaměstnanosti 3,8 procenta.

"V uplynulém měsíci došlo k dalšímu oživení pracovního trhu. Skončily dovolené a firmy opět rozjely naplno výrobu. Nadále pokračují sezonní práce a zároveň ještě doznívá turistická sezona," uvedl úřad práce.

Zájem ze strany firem je podle generální ředitelky úřadu Kateřiny Sadílkové především o technické profese nejen na dělnických, ale i vyšších pozicích. "V následujících měsících by mohla nezaměstnanost ještě mírně klesnout, nebo stagnovat," dodala.

Nejnižší, 1,9 procenta, je míra nezaměstnanosti v Pardubickém kraji, v Jihočeském a Plzeňském kraji pak činí dvě procenta a v Praze 2,1 procenta. Naopak nejvyšší, 4,6 procenta, je v Moravskoslezském kraji, v Ústeckém kraji dosáhla 4,5 procenta. Vyšší počet lidí bez práce než volných pracovních míst je v krajích Ústeckém, Jihomoravském, Olomouckém a Moravskoslezském.

Mezi okresy je na tom nejlépe Rychnov nad Kněžnou s nezaměstnaností 1,1 procenta. V Jindřichově Hradci a v Praze-východ je to 1,3 procenta a na Prachaticku 1,4 procenta. Na opačném konci tabulky je okres Karviná s mírou nezaměstnanosti sedm procent. Podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší než republikový průměr hlásí 27 regionů.

V září evidoval ÚP 316.132 volných pracovních míst, což je o 2908 více než v srpnu a o 110.051 více než před rokem. Nejvíce volných pracovních míst nabízejí zaměstnavatelé v Praze, a to 61.690. Nejméně je to v Karlovarském kraji, zhruba 8500.

Témata:  nezaměstnanost zaměstnání

Související

Aktuálně se děje

3. února 2026 8:29

Češi se mají na co těšit. Arnold Schwarzenegger dorazí v červnu

Do Česka má letos namířeno jedna z největších hvězd akčního filmu. Lidé, kteří se dříve snažili k nám dostat Chucka Norrise, v červnu přivezou Arnolda Schwarzeneggera. Už dnes šly do prodeje vstupenky na jedinečnou akci. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Boris Šťastný

Ministr Šťastný vyzval veřejnost: Choďte po schodech. Nabízí cedule zdarma

Ministr pro sport, prevenci a zdraví Boris Šťastný dnes v budově Poslanecké sněmovny zahájil novou osvětovou kampaň zaměřenou na podporu zdravého životního stylu. Iniciativa nese název „Zdraví je drahé, schody jsou zdarma“ a jejím cílem je motivovat občany k častějšímu zařazení přirozeného pohybu do jejich všedních dnů. Ministra při představení projektu podpořili také předseda dolní komory Tomio Okamura, její první místopředseda Patrik Nacher a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.