Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zimola dál "střílí" do ČSSD. Zasedání stranického vedení připomíná rodeo

Hejtman Jiří Zimola (11. 4. 2014)
Hejtman Jiří Zimola (11. 4. 2014)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Vedle předsedy ČSSD Jana Hamáčka požádal na dnešním zasedání širšího stranického vedení v Hradci Králové o důvěru podle informací ČTK také první místopředseda strany a jeden z iniciátorů platformy Zachraňme ČSSD Jiří Zimola. Zimola podle kuloárových informací spolustraníkům řekl, že platforma je černým svědomím sociální demokracie. Následně ale zazněly v debatě i výzvy, aby výbor o Zimolovi nehlasoval.

Platformu kritizovali před zasedáním ústředního výkonného výboru Hamáček i například místopředseda Martin Netolický. Hamáček zdůraznil, že straníky vyzve k jednotě. "To souvisí i s fungováním platformy. Není cestou, aby každý člen vedení měl svoji platformu. Mou platformou je sociální demokracie," řekl. Netolický prohlásil, že platforma není hlasem sociální demokracie a vytváří pocit rozštěpenosti.

Před členy výboru Hamáček podle informací ČTK například odmítl úvahy o odchodu ČSSD z vlády s hnutím ANO do opozice, byla by to podle něho sebevražda. ČSSD už má podle něho v kabinetu úspěchy, ale není o nich kvůli vnitrostranickým debatám slyšet. Hamáček údajně mluvil o tom, že ČSSD musí být levicový rebel ve vládě pravicového oligarchy (předsedy ANO a premiéra Andreje Babiše). Zdůraznil také, že sociální demokracie je proevropská strana a nesmí k tomuto směřování hledat alternativy.

Zimola podle informací ČTK kritizoval před spolustraníky některé sociální demokraty. Patřil k nim kvůli "osobním ambicím" kandidát na ministra zahraničí a europoslanec Miroslav Poche, kterého prezident Miloš Zeman odmítl do vlády jmenovat, a končící předseda Senátu Milan Štěch kvůli kritice vstupu ČSSD do vlády.

ČSSD musí být razantní opozice vůči Babišovu hnutí ANO, že je sociální demokracie ve vládě, neznamená, že musí být poslušný ratlík, řekl podle zdrojů Zimola. Mluvil i o rekonstrukci vlády, což je jedním z požadavků platformy. Zmínil údajně v této souvislosti nového ministra zahraničí Tomáše Petříčka a ministra kultury Antonína Staňka.

Hamáček se už před zasedáním vyslovil proti tomu, aby ústřední výkonný výbor hlasoval o důvěrách v jednotlivé členy nejužšího stranického vedení s výjimkou předsedy. K tomu, by se nehlasovalo o Zimolovi, vyzval v debatě na zasedání podle kuloárových informací náchodský starosta a poslanec Jan Birke, prý kvůli tomu, aby se z prvního místopředsedy nestal "zhrzený mučedník".

Také místopředseda Jaroslav Foldyna nepožádá o vyslovení důvěry, jak původně uvažoval. "Když to udělám já, udělají to další. Pan předseda nás požádal, abychom to nedělali," řekl novinář Foldyna. Dodal, že také nechce, aby se hlasovalo o důvěře pro Zimolu.

Platformu zkritizoval před spolustraníky také Netolický, který jí přičetl neúspěch v komunálních volbách, nebo někdejší místopředseda a bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Zaorálek prý mluvil tom, že je třeba vyřešit "autistickou poruchu" ČSSD. Štěch podle zákulisních informací nařkl členy platformy z toho, že sami chtějí do vlády.

Někdejší místopředseda a ministr vnitra Milan Chovanec, jenž nedávno vyzval ČSSD k odchodu z vlády a k její toleranci, podle informací ČTK podpořil v debatním příspěvku Hamáčka a Zimolovi vyčetl, že s předsedou ČSSD nešel do kabinetu, aby mu "kryl záda". Chovanec však prý trvá na kritice vstupu ČSSD do vlády, tento krok podle něho může mít záporný vliv na výsledky strany i v dalších volbách. V kabinetu je podle Chovance nutné tvrdě hájit program, a pokud to nebude možné, odejít.

Témata:  Jiří Zimola Sociální demokracie (SOCDEM) Jan Hamáček Milan Chovanec

Aktuálně se děje

8:42

ANO by v březnu vyhrálo sněmovní volby. Zvýšila se podpora mimoparlamentních stran

Jen pět politických stran nebo hnutí by se dostalo do Poslanecké sněmovny podle březnového volebního modelu agentury Median. Volby by s velkým náskokem vyhrálo opoziční hnutí ANO, které by volilo 32 procent voličů.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy