Obecně platí, že čím vážnější nehoda, tím méně času lékaři mají. Zatímco u méně vážné nehody bez viditelných zranění jde řádově o minuty až hodiny, u těch nejtěžších případů může jít až o sekundy. Nedílnou součástí pomoci člověku přitom není pouze péče o jeho zdravotní stav, ale i podání informací příbuzným. To však vždy neprobíhá tak, jak si představujeme.
Nejednoho z nás už jistě napadlo, co se děje v případě, kdy například po vážné autohavárii skončíte v kómatu nebo na operačním sále. Kdo dá vědět vašim příbuzným a jak je vůbec dohledá?
Odpověď na tuto otázku měl poskytnout e-mail, který se ještě před několika týdny šířil do mailových schránek Čechů. Tento spam není nový, na internetu se objevil už před deseti lety, a nabádá občany, aby si důležité kontakty uložili pod zkratkou ICE, tedy In Case of Emergency (v případě pohotovosti).
Podobných mailů a informací můžeme na internetu nalézt spoustu, většina se shoduje v tom, že tato zkratka pomáhá záchranářům urychleně najít kontakt na rodinu a zavolat jí. Jak je to ale ve skutečnosti? Úplně jinak.
Záchranáři nevolají, ICE už vůbec ne
Úkolem záchranářů na místě nehody není informovat rodinu a příbuzné, ale zachraňovat životy. Neexistuje prakticky jediný důvod ani žádný zmapovaný případ, kdy by záchranáři potřebovali akutně hovořit s rodinou zraněného.
Informovat rodinu ostatně není ani úkolem lékařů, kteří vás převezmou do péče po příjezdu do nemocnice. Pokud vás záchranáři přivezou například s akutním vnitřním krvácením, jejich prioritou je zachránit vám život. Na příbuzné se v tu chvíli nemyslí.
Kromě toho, že na to není čas, to má i další důvod. Mnohdy by lékaři ani záchranáři neměli rodině co říct. Kdo někdy viděl na vlastní oči zasahující záchranáře s následným převozem zraněných do nemocnice, ví, že na místě panuje zmatek, a málokdo má v tu chvíli čas věnovat se něčemu jinému. Ten, kdo má o vašem zdravotním stavu nejlepší představu, je lékař, který se vás snaží udržet naživu.
Kontaktování rodiny tak není prioritou a rozhodně to není úkolem záchranné služby. Tato role připadá na zdravotnický personál v nemocnici, případně na policii, která může rodinu zraněného dohledat. Pokud se však lékaři rozhodnou z nějakého důvodu rodinu kontaktovat, nejprve v mobilu vyhledávají obecné pojmenování kontaktu, které se užívá nejčastěji: mamka, bratr, táta apod.
Zkratka ICE pro ně nemá prakticky žádný význam, což potvrzuje například i Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy. A pokud dojde na nejhorší a zraněná osoba zemře, policisté tuto skutečnost oznámí rodině osobně. Po telefonu by to bylo krajně necitlivé.
Témata: lékaři, záchranáři, Zdravotnická záchranná služba
Související
17. listopadu 2024 18:59
24. října 2024 19:37
22. října 2024 10:08
16. října 2024 11:09
25. září 2024 14:25
11. září 2024 21:58