Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zásadní milníky naší historie: Tyto události umožnily vznik Československa

Tomáš Garrigue Masaryk, roku 1918 se stal prvním prezidentem Československa
Tomáš Garrigue Masaryk, roku 1918 se stal prvním prezidentem Československa
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Milníky první světové války, která skončila před sto lety, 11. listopadu 1918, z pohledu budoucího Československa.

28. července 1914 - Rakousko-Uhersko vyhlásilo válku Srbsku.

9. srpna 1914 - V Paříži vznikl Výbor osady a dobrovolníků českých, který napomohl sjednocování Čechů a Slováků ve Francii.

12. srpna 1914 - Rusko schválilo žádost o povolení založit z tamních Čechů vojenskou jednotku. Česká družina složila přísahu v září 1914 v Kyjevě, tvořili ji starousedlíci v Rusku a na Ukrajině, ale i čeští a slovenští zajatci nebo přeběhlíci. Česká družina, která působila v ruské armádě do roku 1916, se stala základem budoucích československých legií v Rusku.

23. srpna 1914 - Ve Francii vznikla první čs. dobrovolnická vojenská jednotka, rota Nazdar.

26. srpna 1914 - Začala bitva o Halič, na rakousko-uherské straně byli ve velkém počtu nasazeni vojáci z Čech, Moravy a Slovenska, mnozí z nich přeběhli k Rusům.

2. září 1914 - V Chicagu vzniklo České národní sdružení, které podporovalo zahraniční odboj.

11. září 1914 - V Petrohradě vznikla Rada Čechů na Rusi.

Březen 1915 - Utvořeno předsednictvo odbojové organizace Maffie, která začala vznikat po odjezdu Tomáše Garrigua Masaryka do zahraničí (17. prosince 1914) a usilovala o spojení domácího a zahraničního odboje; v čele stanul Edvard Beneš.

3. dubna 1915 - Do ruského zajetí přešlo 1800 mužů 28. pěšího (pražského) pluku, později přeběhli vojáci i z dalších pluků.

3. září 1915 - Beneš před hrozbou zatčení opustil monarchii.

23. října 1915 - V americkém Clevelandu byla uzavřena první oficiální dohoda zástupců Českého národního sdružení a Slovenské ligy (program spojení obou národů ve federaci).

14. listopadu 1915 - Český komitét zahraniční, první politický orgán zahraničního odboje, vydal prohlášení, ve kterém formuloval myšlenku české (československé) samostatnosti a de facto vyhlásil boj Rakousku-Uhersku.

Únor 1916 - V Paříži vznikla Československá národní rada - ústřední orgán odboje, jemuž předsedal Masaryk; odbočky postupně vznikly v řadě zemí (Rusko, Itálie, USA či Švýcarsko).

3. července 1916 - Členové Maffie Karel Kramář, Alois Rašín, Vincenc Červinka a Josef Zamazal byli odsouzeni k trestu smrti; trest nebyl vykonán (milostí nového císaře Karla I.) a v červenci 1917 byli propuštěni a amnestováni.

21. listopadu 1916 - Zemřel císař František Josef I., nástupcem se stal Karel I.

17. ledna 1917 - V Itálii vznikl Čs. dobrovolnický sbor.

1. červenec 1917 - Zahájena bitva u Zborova; první samostatné vystoupení legionářů, kterým se podařil průlom fronty; ruská vláda poté zrušila omezení při vytváření čs. jednotek.

9. října 1917 - Vznikl Československý armádní sbor v Rusku.

Prosinec 1917 - Vytvořena československá brigáda ve Francii, která se zapojila do těžkých bojů na francouzsko-německé frontě (Vouziers, Terron).

6. ledna 1918 - Čeští poslanci říšské rady a zemských sněmů přijali v pražském Obecním domě Tříkrálovou deklaraci, kterou požadovali vytvoření svrchovaného československého státu.

8. ledna 1918 - Americký prezident Woodrow Wilson ve svém poselství "čtrnáct bodů" shrnul zásady k ukončení války; mimo jiné zmínil autonomii pro národy habsburské monarchie.

21. ledna 1918 - Němečtí poslanci z českých zemí vznesli požadavek na vytvoření samosprávné provincie Deutschböhmen.

1. únor 1918 - Na lodích rakousko-uherského loďstva v Boce Kotorské (Černá Hora) vypukla vzpoura asi 6000 námořníků, která byla brzy potlačena; vůdcem vzpoury byl Čech František Raš.

7. února 1918 - Masaryk prohlásil armádní sbor v Rusku (asi 40.000 vojáků) za součást čs. autonomní armády ve Francii a oznámil jeho přesun do Francie (kvůli situaci v Rusku se neuskutečnil).

8. až 13. března 1918 - Čs. legie v Rusku si v bitvě s německými jednotkami u Bachmače nedaleko Kyjeva vybojovaly průjezd vlaků na východ.

26. března 1918 - V Rusku podepsána smlouva s bolševickou vládou o průjezdu čs. legií přes Sibiř do Vladivostoku; vinou rozvratu v Rusku se přesun počátkem května zastavil.

21. dubna 1918 - Milan Rastislav Štefánik podepsal v Římě smlouvu mezi italskou vládou a Československou národní radou o formování vojenských jednotek v Itálii. Smlouva bývá označována jako první faktické uznání budoucího Československa ze strany dohodových mocností. Vzniklé čs. legie v Itálii se poté zapojily se řady náročných bojů na italské frontě (Doss Alto, Piava).

14. května 1918 - Po potyčce v ruském Čeljabinsku čs. vojáci obsadili město; sověti poté uvěznili několik čs. politiků pobývajících v Moskvě, čs. vojska se následně rozhodla vynutit si průjezd Sibiří silou a během léta obsadila téměř celou Transsibiřskou magistrálu a dobyla velká města na Sibiři.

21. května 1918 - Vypukla Rumburská vzpoura, jedna z největších protirakouských rebelií českých vojáků na českém území; potlačena byla zhruba po patnácti hodinách.

30. května 1918 - Uzavřena Pittsburská dohoda představitelů českých a slovenských organizací v USA o příštím státě Čechů a Slováků s republikánskou vládní formou.

29. června 1918 - Čs. národní rada uznána francouzskou vládou jako "základ příští vlády Československé".

30. června 1918 - Francouzský prezident Raymond Poincaré předal ve městě Darney čs. samostatné brigádě prapor jednotky.

13. července 1918 - Po dohodě českých politických stran byl ustaven nový vrcholný orgán domácího odboje - Národní výbor československý; jeho úkolem byla příprava na převzetí moci, předsedou se stal Karel Kramář.

9. srpna 1918 - Britská vláda uznala tzv. Balfourovou deklarací Čs. národní radu za budoucí československou vládu, totéž učinily v září 1918 USA, Japonsko či Itálie.

26. září 1918 - Ustavena prozatímní exilová čs. vláda; Masaryk se stal prezidentem, premiérem a ministrem financí, Beneš ministrem zahraničí, Štefánik ministrem vojenství; prozatímní vláda jmenovala své diplomatické zástupce; Čs. národní rada zanikla.

16. října 1918 - Císař Karel I. vydal manifest "Mým věrným národům rakouským", proklamující federalizaci Rakouska; území Čech mělo být rozděleno mezi český a německý národní stát.

18. října 1918 - Vyhlášena Washingtonská deklarace, kterou vypracovala prozatímní vláda jako prohlášení samostatnosti.

26. října 1918 - Filadelfská dohoda mezi Masarykem a předsedou Americké národní rady Uhro-Rusínů (ANRUR) Grigoriem Žatkovičem, kterou byla poprvé posouzena otázka připojení Podkarpatské Rusi k Československu.

27. října 1918 - Rakousko-uherský ministr zahraničí Gyula Andrássy zaslal USA nótu, v níž vyslovil ochotu jednat o příměří.

28. - 31. října 1918 - Ženevská jednání české delegace v čele s Kramářem s představiteli zahraničního odboje; bylo rozhodnuto, že Československo bude republikou a Masaryk prezidentem.

28. října 1918 - Zveřejnění Andrássyho nóty v Praze bylo pochopeno jako kapitulace Rakousko-Uherska a Národní výbor vydal zákon "o zřízení samostatného československého státu" - vznik Československa.

30. října 1918 - Vytvoření Slovenské národní rady a přijetí Martinské deklarace, která vyjádřila vůli Slováků žít ve společném státě s Čechy.

3. listopadu 1918 - Podepsáno italsko-rakouské příměří.

11. listopadu 1918 - Císař Karel I. abdikoval; monarchie zanikla. Německo podepsalo příměří, válka skončila.

Témata:  Československo historie T.G. Masaryk

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.