Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Babiš se sešel s Trumpem. Hovořil o míru i angažmá české armády

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Za hlavního nepřítele míru považuje český premiér Andrej Babiš terorismus. Proto by podle něj stálo za úvahu změnit strategii a místo výcviku cizích vojáků zapojit české vojsko opět do bojových misí. Babiš to řekl českým novinářům po vystoupení na Pařížském mírovém fóru, které se koná u příležitosti stého výročí konce první světové války.

"Je to o tom definovat nepřítele. V tom jsem přesvědčen, že je to mezinárodní terorismus," řekl Babiš. "Možná bychom se měli znovu zamyslet nad tím, že kdysi jsme bojovali, naši vojáci NATO proti teroristům přímo," uvedl s tím, že politickým rozhodnutím se to změnilo, takže nyní čeští vojáci cvičí kolegy v Afghánistánu a Mali.

"Já myslím, že bychom se měli vrátit k té původní strategii," řekl Babiš. Doplnil, že by bylo dobré, aby bylo rozhodnutí učiněno v širším kontextu s mocnostmi, které jsou členy Rady bezpečnosti OSN, neboť právě tyto země mají ve světě největší odpovědnost.

"Chápu, že politicky je to citlivé," řekl Babiš o své úvaze o zapojení českých vojáků do bojových misí. "Je to můj názor, budu se o to zajímat, dává mi to logiku," poznamenal. Dodal, že o věci chce diskutovat.

Čeští vojáci jsou nyní podle webu Armády ČR zapojeni do misí Resolute Support v Afghánistánu, KFOR v Kosovu, EUFOR - ALTHEA v Bosně a Hercegovině, EUTM a MINUSMA v Mali, Inherent Resolve v Iráku, MFO v Egyptě na Sinaji, UNDOF v Izraeli, EUNAVFOR MED Sophia ve Středomoří a do operace EU NAVFOR Somalia, kde působí na velitelství v Northwoodu ve Velké Británii. Pozorovatele, celkem osm, má česká armáda v misích OSN v Demokratické republice Kongo (MONUSCO), Kosovu (UNMIK), Středoafrické republice (MINUSCA) a Mali (MINUSMA).

Babiš na ceremonii v Paříži krátce hovořil s Trumpem

Babiš dnešní ceremonii v Paříži u příležitosti stého výročí konce první světové války využil ke krátkému rozhovoru s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Ten podle Babiše ocenil české obyvatele. Předseda vlády to řekl českým novinářům ve francouzské metropoli.

"Řekl mi, že v České republice jsou great people (skvělí lidé)," prohlásil Babiš. Dodal, že se Trumpovi zmínil o tom, že Česko v rámci Evropy dosahuje skvělých výsledků.

Babiš se spolu s manželkou Monikou na sobotní večeři pořádané francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem seznámil s první dámou USA Melanií Trumpovou. Dnes pak využil možnosti, kdy byl Trump přítomen na ceremonii, a oslovil ho. "Bylo to fajn," dodal o schůzce.

Babiš, který v Paříži zastupuje českého prezidenta Miloše Zemana, měl příležitost během soboty hovořit s řadou zahraničních předáků. Například senegalský prezident Macky Sall mu řekl, že se jeho země zajímá o české cvičné letouny L-39NG, které v polovině října jako novinku představilo Aero Vodochody. Podobný zájem má také Thajsko.

Babiš na fóru v Paříži hovořil o nutnosti pomoci chudým

Český premiér Andrej Babiš dnes během svého vystoupení na mírovém fóru v Paříži zdůraznil roli Evropské unie jako jedinečného mírového projektu. Zároveň zmínil nutnost zamyslet se nad fungováním OSN zejména s ohledem na náklady vynakládané na zbrojení, uvedl úřad vlády v prohlášení. Náklady na zbrojení by podle Babiše mohly být z části použity na pomoc lidem.

"Pokud to s bojem za mír, s bojem proti klimatické změně a pomoci chudým myslíme vážně, tak je třeba se zamyslet, jestli by ty obrovské výdaje na zbrojení nemohly být z části použity na pomoc," prohlásil Babiš na konferenci, kde vystoupila i německá kancléřka Angela Merkelová či francouzský prezident Emmanuel Macron. "Musíme pomáhat lidem tam, kde se narodili, aby se měli lépe a aby tam žili v prostředí, ve kterém jsou zvyklí, aby tam byli spokojeni, aby nemigrovali do Evropy. Nemůžeme spasit celou planetu," dodal český předseda vlády.

Andrej Babiš se na fóru zapojil svým příspěvkem k vytvoření Knihovny míru, a to knihou Válka s Mloky od Karla Čapka. "Každý státník má přispět jednou knihou, která ho inspirovala. Tak jsem vzal dílo českého velikána Karla Čapka a jeho Válku s mloky. Je v ní moc hezky vyjádřené, že války nevznikají jen tak, ale rodí se plíživě, když nevěnujeme jejich příčinám pozornost," uvedl premiér.

Témata:  Andrej Babiš Armáda České Republiky Francie Donald Trump

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.