Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

TOP 09 a STAN mají smůlu? Do Sněmovny by se nedostaly, problémy mají i další strany

Volby do Poslanecké sněmovny
Volby do Poslanecké sněmovny
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Rok po sněmovních volbách se největší podpoře voličů těší hnutí ANO 2011. Největšími vyzyvateli uskupení Andreje Babiše se stávají ODS a Piráti. Pokud by se nyní konaly volby, pak by ve Sněmovně zasedlo o dva subjekty méně, pod nutnou pětiprocentní volební hranicí se ocitlo hnutí STAN a TOP 09. Blízko samotné povinné hranice vstupu do dolní komory Parlamentu jsou hned tři strany – KDU-ČSL, ČSSD a KSČM. Vyplývá to z průzkumu agentury Phoenix research, který má server EuroZprávy.cz k dispozici.

Aktuální šetření preferencí bylo provedeno na vzorku 1018 respondentů ve dnech 20. 10. - 7. 11. 2018. Nejlepší změřený výsledek má hnutí ANO 2011, a to 24,9 procenta (pro srovnání - ve volbách 2017 získalo 29,64 procenta).

Druhé nejvyšší vyjádřené podpory dosáhla s odstupem ODS. V tuto chvíli by ji volilo 14,7 procent respondentů (ve volebním roce 2017 odvoličů měla 11,32 procenta hlasů). Bronzovou příčku v listopadových preferencích obsadili Piráti se 13,2 procenty deklarované podpory (vroce 2017 to bylo 10,79 procenta).

S výrazným odstupem se jako čtvrtá umístila politická formace Tomia Okamury - Strana přímé demokracie (SPD) s 7,8 procenty (vevolebním roce 2017 získala 10,64 procenta).

Následuje KSČM se zjištěnou potencionální podporou 5,5 procenta respondentů (pro srovnání před rokem komunisté obdrželi od voličů7,76 procenta hlasů). Hned za ní se umisťuje KDU-ČSL s naměřeným ziskem 5,1 procenta (v roce 2017 získala 5,8 procenta).

Skupinu subjektů s naměřenou šancí na zisk sněmovních mandátů uzavírá ČSSD, které v listopadu vyjádřilo sympatie rovných 5 procentpotencionálních voličů (pro srovnání před rokem sociální demokraté obdrželi od voličů 7,27 procenta podpory).

U dalších stran je aktuální šance na zisk sněmovních mandátů hypotetická, ne však vyloučená. Nejblíže Poslanecké sněmovně jsouStarostové a nezávislí (STAN) s aktuálně naměřenými 4 procenty preferencí (v roce 2017 to bylo 5,18 procenta). Následuje s mírnýmodstupem TOP 09 s 3,1 procenty deklarované podpory u potenciálních voličů (v roce 2017 to bylo 5,31 procenta).

Měřené subjekty s alespoň půlprocentní deklarovanou podporou od potencionálních voličů uzavírají Zelení a Svobodní, kteří obdrželi vlistopadovém šetření preferencí shodně po 0,5 procentu sympatií potenciálních voličů.

Za zmínku rovněž stojí 8,8 procenta respondentů, kteří se nedokáží rozhodnout, komu by dali svůj hlas a zvolili si raději odpověď "nevím".

Téměř sedm procent dotázaných pak v provedeném výzkumu zvolilo jinou stranu. Pevně rozhodnutých voličů k účasti u voleb je aktuálně51,5% (pro srovnání - ve sněmovních volbách 2017 byla voličská účast 60,84% ze všech oprávněných voličů).

Témata:  volební preference volby Hnutí ANO Sociální demokracie (SOCDEM) TOP 09 ODS Starostové a nezávislí Česká pirátská strana Svoboda a přímá demokracie KSČM KDU-ČSL

Související

Aktuálně se děje

3:50

Počasí připraví situaci, která může překvapit řidiče. V pátek ráno si dejte pozor

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.