Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šach-mat pro Babiše? Česko by mělo případně vrácené dotace po Agrofertu vymáhat, tvrdí TI

Andrej Babiš, premiér ČR a předseda hnutí ANO
Andrej Babiš, premiér ČR a předseda hnutí ANO
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Pokud Česká republika bude muset vracet Evropské unii peníze kvůli dotacím pro Agrofert, měla by je následně po holdingu vymáhat. Uvedla to organizace Transparency International (TI), která v září podala Evropské komisi podnět kvůli podezření na střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle právníka TI by získání případné kompenzace bylo právně velice složitým a dlouhým procesem.

Právníci Evropské komise podezírají Babiše ze střetu zájmů a z porušení unijních pravidel. Napsaly to dnes britský deník The Guardian, francouzský list Le Monde a německý Süddeutsche Zeitung s odvoláním na uniklou zprávu právní služby komise. Podle Guardianu Česku hrozí, že bude muset uhradit alespoň část z 82 milionů eur (2,1 miliardy Kč), které byly Agrofertu vyplaceny v letošním roce. Konečný účet by údajně mohl být mnohem vyšší.

„Pan premiér by se měl k celé situaci postavit čelem, Evropa nás sleduje a v takto závažné situaci už populistická vyjádření nestačí,“ komentuje @david_kotora, manažer komunikace TIhttps://t.co/Ixo7EpH1Gb

— Transparency ?? (@Transparency_CZ) 1. prosince 2018

Babiš loni vložil Agrofert do svěřenských fondů. TI ale již dříve poukázala na to, že podle informací ve slovenském registru partnerů veřejného sektoru premiér holding pořád ovládá.

"Šach-mat pro miliardové EU dotace pro Agrofert a premiéra Babiše. Transparency podala svůj podnět Evropské komisi naprosto oprávněně, peníze se budou vracet, střet zájmů musí Babiš vyřešit," uvedl ředitel české pobočky TI a člen globální správní rady TI David Ondráčka. Organizace míní, že Babiš by měl ukončit dvojí roli politika a byznysmena.

Podle právníka TI Petra Leyera by v případě vracení dotací byla poškozeným primárně Česká republika a původci škody by byli Babiš a Agrofert. "Česká republika by pak měla tuto škodu zpětně vymáhat a Agrofert tuto škodu České republice kompenzovat. Právně to však bude velice složitý a dlouhý proces," uvedl.

Babiš obvinění odmítá. "V žádném střetu zájmu nejsem, chovám se přesně podle zákona, tak jak jej přijal parlament a po mně český právní systém na základě lex Babiš vyžadoval. Svěřenské fondy neřídím ani neovládám," sdělil ČTK.

Úředníci Evropské komise údajně vyšetřují i desítky milionů dalších dotací udělených Agrofertu od roku 2013.

Témata:  Andrej Babiš Transparency International Agrofert

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.