Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

U Slavkova se bojovalo. Bitva tří císařů byla ale letos bez Napoleona

Napoleon Bonaparte, muzeum voskových figurín Karlštejn
Napoleon Bonaparte, muzeum voskových figurín Karlštejn
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Připomínka 213. výročí slavkovské bitvy se letos musela na poslední chvíli obejít bez nejslavnější postavy, tedy bez francouzského vojevůdce a císaře Napoleona. Jeho dlouholetý představitel Mark Schneider totiž onemocněl. Smůlu tak měli lidé, kteří se s ním rádi fotí, řekl ČTK jeden z organizátorů Miroslav Jandora. Ukázka bitvy, z níž pořadatelé vyberou vždy některou část, se však uskutečnila bez problémů a přišlo více lidí než loni.

"Podle odhadů naší bezpečnostní služby a policie jich bylo 11.000, což je o 1000 více než loni," řekl Jandora. Bojiště u Tvarožné letos oživil sníh, který padal ráno a dopoledne. Střet tak dostal zimní punc. "Jsem rád, že se akce povedla a nikomu se nic nestalo," řekl Jandora.

Letos pořadatelé vybrali úvodní fázi bitvy, kterou svedl předvoj rakouského generála Kienmayera a posléze první kolony ruského generála Dochturova s francouzským třetím plukem řadové pěchoty v Telnici, kam přibyla Heudeletova brigáda od sboru maršála Davouta. V ní byli Francouzi donuceni k ústupu, i když nakonec se stali vítězi. "Letos se zúčastnilo přes 1100 vojáků z 13 zemí, 60 koní a 60 děl bylo na bojišti," řekl Jandora.

Vzpomínce přihlížel také francouzský velvyslanec a členové napoleonské nadace, která shromažďuje historiky a potomky účastníků bitvy.

Od pátku do neděle se ve Slavkově a okolí koná 30 akcí, které mají být vzpomínkou, nikoliv oslavou bojů z roku 1805. V bitvě, v níž se střetla vojska Napoleona, ruského cara Alexandra I. a rakouského císaře Františka I., padlo podle různých odborných odhadů 20.000 až 35.000 vojáků.

Napoleonské války trvaly až do roku 1815, kdy francouzský císař definitivně padl u Waterloo. Jeho armáda i vojska protivníků během více než 15 let zpustošily velkou část Evropy.

Témata:  Napoleon Bonaparte Jihomoravský kraj historie

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.