Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Policie žádá Sněmovnu o vydání poslance SPD Roznera ke stíhání kvůli slovům o Letech

Koncentrační tábor Lety byl internační tábor za druhé světové války zřízený na okraji stejnojmenné obce v dnešním okrese Písek, od 10. července 1942 byl určený internaci cikánů. Na jeho místě byl v padesátých letech 20. století vybudován velkokapacitní vepřín, v 90. letech pak pietní památník u zdi vepřína.
Koncentrační tábor Lety byl internační tábor za druhé světové války zřízený na okraji stejnojmenné obce v dnešním okrese Písek, od 10. července 1942 byl určený internaci cikánů. Na jeho místě byl v padesátých letech 20. století vybudován velkokapacitní vepřín, v 90. letech pak pietní památník u zdi vepřína.
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Policie požádala Sněmovnu o vydání poslance Miloslava Roznera (SPD) k trestnímu stíhání za výroky o romském táboře v Letech u Písku. Informaci deníku Právo o doručení žádosti policie do dolní komory dnes ČTK potvrdil předseda mandátového a imunitního výboru Stanislav Grospič (KSČM). Výbor se začne žádostí zabývat v úterý. Hnutí Svoboda a přímá demokracie v prohlášení uvedlo, že zásah státního zastupitelství do případu nese znaky aktivismu a vyvolává otazníky nad objektivitou vyšetřování. Poslanci SPD budou hlasovat proti vydání.

Předmětem trestního stíhání Rosnera je označení koncentračního tábora pro Romy v Letech u Písku za „neexistující pseudokoncentrák“. Za popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia hrozí Roznerovi až 3 roky odnětí svobody.

„Poslanecká sněmovna obdržela žádost o vydání poslance pana Miloslava Roznera v pondělí 10.12., následné byla sekretariátem předsedy předána Mandátovému a imunitnímu výboru Poslanecké sněmovny ČR. Prvé jednání v dané záležitosti výbor uskuteční v úterý 18. prosince. Zařazena bude na prvou následující schůzi Poslanecké sněmovny, tj. v lednu 2019," uvedl na dotaz serveru EuroZprávy.cz Stanislav Grospič, předseda Mandátového a imunitního výboru. 

Na úterní schůzi výbor provede podle Grospiče základní procedurální záležitosti a určí další postup. "Předpokládám, že výbor bude chtít udělat standardní kroky," uvedl jeho předseda. Zřejmě pozve na některou z dalších schůzi vyšetřovatele a státního zástupce.

Příležitost vyjádřit se k věci dostane i Rozner. Protože je členem imunitního výboru, bude muset být podle Grospiče vyloučen z jednání výboru pro podjatost. Sněmovní plénum by mohlo o policejní žádosti rozhodovat na lednové schůzi.

„Ano, nejsem takový odborník na kulturu jako třeba pan exministr Herman, ale bezesporu bych nikdy nevyhodil z okna půl miliardy za likvidaci fungující firmy kvůli neexistujícímu pseudokoncentráku,“ řekl Rozner koncem loňského roku na jednání SPD. Vláda chvíli předtím odtajnila smlouvu o odkupu vepřína na místě koncentračního tábora, firmě AGPI stát zaplatil za odkup 450 milionů korun.

Podle historiků vznikl tábor v Letech v roce 1940 nejdříve jako kárný pracovní pro muže, kteří nemohli prokázat zdroj obživy. Měli v něm končit i kočovníci. V roce 1942 se tábor změnil na sběrný tábor pro Romy. Prošlo jím 1308 romských mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zemřelo, přes pět stovek skončilo v Osvětimi. Nacisté podle odhadů odborníků vyvraždili 90 procent českých a moravských Romů.

Kvůli slovům o Letech se sešlo hned několik trestních oznámení, mířily i na předsedu SPD Tomia Okamuru. Policisté chtějí Roznera stíhat podle deníku Právo pro podezření z popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia.

Policie nejprve trestní oznámení odložila. Státní zastupitelství jí ale vrátilo případ k opětovnému prověření. „Zásah Státního zastupitelství v tomto případě nese znaky aktivismu a vyvolává otazníky nad objektivitou vyšetřování celého případu. Poslanec Miloslav Rozner totiž nezpochybňoval utrpení lidí, ke kterému docházelo v táboře v Letech. Miloslav Rozner zcela oprávněně zpochybňuje v souladu s názorem hnutí SPD vynaložení astronomické částky na výkup vepřína a budování památníku na tomto místě (celkem zhruba 600 milionů korun). Výše částky je v hrubém nepoměru k péči o jiná místa, kde za druhé světové války byli vražděni a mučeni čeští vlastenci. Poslanci klubu budou hlasovat proti vydání svého kolegy,“ uvedl předseda SPD Tomio Okamura v oficiálním prohlášení, které má server EuroZprávy.cz k dispozici..

Stanovisko výboru není závazné

Stanovisko mandátového výboru však není pro poslance závazné. V současném funkčním období už členové horní komory vydali ke stíhání premiéra a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše a jeho místopředsedu Jaroslava Faltýnka. Naopak komunistického poslance Zdeňka Ondráčka nadále chrání imunita.

Rozner se jako lídr kandidátky SPD v Jihočeském kraji proslavil už v předvolební kampani. „Nechci se do toho zabrušovat, abych se pak z toho nemusel zase vybrušovat a neřekl něco špatně. Já nechci nic ovlivňovat a čekám, co Tomio pro nás vyjedná,“ prohlásil tehdy Rozner. Rovněž se objevil v debatě ČT jako expert hnutí na kulturu, nikterak však o své znalosti oboru nepřesvědčil.

Témata:  Svoboda a přímá demokracie romové koncentrační tábor Lety

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.