"Oprávněnost čerpání zemědělských dotací holdingem Agrofert, kterou bude hned na počátku příštího roku prověřovat audit inspektorů z EU, může mít nakonec i pozitivní konec. Pokud auditoři skutečně důkladně prověří, za jakých podmínek Agrofert bruselské peníze inkasoval, dojdou s velkou pravděpodobností k závěru, že firmy typu Agrofert na dotace nárok nemají," píše v komentáři, který má k dispozici server Globe24.cz, poslankyně za ODS Veronika Vrecionová.
Kauza firmy premiéra České republiky přitom jasně prokazuje, jaká rizika vyplývají z podpory kapitálově silných a vlivných průmyslových zemědělských podniků, což si konečně uvědomili i ti poslanci Evropského parlamentu, jimž byla dosud tato problematika vzdálená.
Zároveň tento případ potvrzuje to, co neustále tvrdí ODS - totiž že dotace, když už je nelze díky agrární lobby úplně zrušit, mají smysl jen jako podpora veřejného zájmu a jako nástroj podpory zaměstnanosti na venkově, malého a středního podnikání a odpovědného přístupu k podnikání v krajině.
Případ Agrofert se i na půdě EU stal veřejným a modelovým příkladem, jaké podniky nemají dotace z EU čerpat a může být nakonec pověstným jazýčkem na vahách v rozhodování europoslanců a Evropské Komise o krácení dotací největším zemědělským podnikům, tedy o takzvaném zastropování.
To je totiž cesta, jak zabránit tomu, aby naprostou většinu podpor nesebrali skutečným zemědělcům, historicky spjatým s venkovem a konkrétním místem, průmyslové podniky sídlící ve městech, které nemají ve skutečnosti k venkovu vztah. Samotný Agrofert navíc podniká v mnoha jiných oblastech, než je zemědělství, a je tak otázkou, jestli jde vůbec o firmu, kterou lze do zemědělských dotací zahrnout.
Výsledky auditů nelze v tuto chvíli předjímat. Pokud ale budou auditoři z EU prověřovat i vlastnické a kapitálové propojení firem spadajících pod holding Agrofert, minimálně o část podpor tento průmyslový koncern musí přijít.
Vzhledem k tomu, že se tím objem podpor vyčleněných pro ČR nezmění, zůstane více na ty, kteří na ně mají skutečný nárok, protože jde o skutečné zemědělce. A pokud bude krácení dotací průmyslovým zemědělcům povinné, zůstane víc na menší rodinné farmy v celé EU. Na "kauze Babiš" tak lze najít i něco prospěšného. Je přece adventní čas...
Témata: Veronika Vrecionová
Související
26. října 2020 16:54
5. března 2020 15:48
6. prosince 2019 16:17