Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Obavy z odvety za Huawei má PPF včetně Home Creditu. Dojde na arbitráž?

Andrej Babiš, premiér ČR a předseda hnutí ANO
Andrej Babiš, premiér ČR a předseda hnutí ANO
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Obavy o své podnikání v Číně v souvislosti se sporem o Huawei a ZTE vyjádřili na schůzce s ministryní průmyslu a obchodu Martou Novákovou (za ANO) zástupci společnosti Home Credit. Podrobnosti ke svému pátečnímu vyjádření, podle kterého zachytil možné problémy kvůli sporu pouze jeden ministr, dnes doplnil premiér Andrej Babiš (ANO) v pořadu televize Prima Partie. O tom, že odveta Číny může negativně zasáhnout aktivity investiční skupiny PPF včetně Home Creditu, hovořil ve čtvrtek prezident Miloš Zeman. Babiš doufá, že spor se podaří vyřešit tak, že nebudou poškozeny české firmy.

"Ohledně arbitráže vnímám, že Huawei tady má asi 2500 zaměstnanců, investovali zde peníze. My budeme chtít, aby nedošlo k opatřením, která by poškodila naše firmy," uvedl Babiš na pozdějším brífinku. Poznamenal, že bezpečnost je prioritou, je třeba nalézt i řešení ve vztahu k obchodu.

Babiš dnes zopakoval, že předvánoční varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před danými technologiemi vládu překvapilo, nebylo opřené o důkazy a úřad ho s nikým nekonzultoval. "Celé to varování bylo překvapení a my jsme byli postaveni do role, kdy neseme následky, musíme to respektovat," uvedl. Podle něj je možné, že Huawei podnikne právní kroky proti NÚKIB. Uvedl, že NÚKIB mohl se zástupci firmy mluvit, což neučinil a což se čínské straně nelíbí.

Premiér zmínil, že technologie Huawei používají od roku 2010 všichni čeští telekomunikační operátoři. Připomenul, že se v týdnu sešel se zástupci Vodafone Group. Varování podle Babiše znejistilo nakládání s používanými technologiemi, i když se týká hlavně chystaných sítí 5G. Huawei je předním dodavatelem síťových prvků pro 5G a proti konkurenci se vyznačuje agresivní cenovou politikou.

O situaci se chystá Babiš jednat se zástupci technologických firem na ekonomickém fóru v Davosu za necelé dva týdny. Uvedl také, že o bezpečnosti používání daných technologií bude Huawei přesvědčovat všechny státy EU na konferenci chystané v Bruselu.

O ekonomických vztazích s Čínou by měli na společné schůzce koncem ledna jednat Babiš, ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a prezident Zeman, uvedla dnes v České televizi místopředsedkyně poslaneckého klubu ČSSD Kateřina Valachová. Půjde o pravidelnou koordinační schůzku ústavních činitelů, sdělil ČTK šéf české diplomacie Petříček. Babiš ČTK napsal, že schůzka je plánovaná k zahraniční politice. "Tak určitě o Huawei to nebude," uvedl.

"Zeman bojuje za Huawei proti bezpečnostním institucím českého státu v TV Barradov, médiu financovaném čínskou společností CEFC, jejíž předseda je dosud Zemanovým poradcem. CEFC byla v listopadu u amerického soudu usvědčena z rozsáhlé mezinárodní korupce." sinolog M. Hála pro ČTK

— František Lutonský (@FLutonsky) 11. ledna 2019

NÚKIB varoval, že používání softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE představuje bezpečnostní hrozbu. Podle Babiše tak učinil jako jediný obdobný národní úřad. Ostatní úřady varovaly obecně o rizicích čínských technologií bez konkrétního jmenování firem, uvedl dnes.

Zeman ve čtvrtek řekl, že ředitelé NÚKIB Dušan Navrátil a Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka poškodili zájmy českých firem v Číně. BIS ve výroční zprávě za rok 2017 Huawei nezmiňuje, v dokumentu týkajícím se roku 2013 psala o potenciálním nebezpečí pro ČR, které může představovat rostoucí podíl firem Huawei a ZTE na českém telekomunikačním trhu. Podle Babiše se na rozdíl od NÚKIB chová BIS konzistentně. Podle místopředsedkyně ODS Alexandry Udženije není možné, aby se Zeman zastával zájmů jakékoli firmy, protože má dohlížet na bezpečnost země.

Témata:  Huawei Andrej Babiš Home Credit Marta Nováková

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.