Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Uprchlíci do Německa cestují přes Česko, Hamáček problém zlehčuje

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Počet běženců, kteří nelegálně překročili hranice z Česka do Německa, se loni zvýšil. Vyplývá to alespoň ze statistiky, kterou ČTK poskytlo německé ministerstvo vnitra. Zatímco mezi lednem a listopadem 2017 spolková republika na svém území zachytila 3547 uprchlíků, kteří do země nelegálně vstoupili z Česka, loni jich za stejné období bylo už 3931. U většiny ostatních sousedních zemí přitom Německo zaznamenalo pokles. Podle údajů českého ministerstva vnitra k žádnému dramatickému nárůstu běženců do Německa nedochází a problém je v rozdílném vedení statistiky českou a německou stranou.

Celkem loni Německo v prvních 11 měsících roku registrovalo 38.580 nelegálních přechodů hranic ze strany migrantů, zatímco o rok dříve jich bylo ještě 45.823. To odpovídá meziročnímu poklesu o téměř 16 procent. Na české hranici je naproti tomu patrný nárůst, a to o 10,8 procenta.

"To je problém, který jsme řešili již v minulosti, a sice odlišné statistiky na české a německé straně. Ten nárůst byl, nicméně velmi mírný. Jednalo se o 19 osob a to celkové číslo prokázaných tranzitních migrantů se pohybuje pod 200 osobami," reagoval ministr vnitra Jan Hamáček. 

Německo podle něj do statistiky započítává všechny případy, kdy je na území Německa zadržen cizinec z Česka, i když se například později prokáže, že má povolení k pobytu v Německu, nicméně si třeba zapomněl doklady. V budoucnu by se měly statistiky sjednotit.

Nejvíce běženců z Česka spolkové úřady podle svých údajů zachytily v lednu (474), listopadu (422) a říjnu (400), nejméně naopak v červenci (280) a srpnu (293).

Nelegální přechody hranic z Česka se nezastavily ani letos. Svědčí o tom i aktuální zpráva policie ze západoněmeckého Landau, která zde ve středu v přívěsu nákladního vozu objevila čtveřici mladých Afghánců, které někdo do Německa propašoval právě přes Česko.

Výrazně větší počet migrantů než na české hranici Německo do listopadu zaznamenalo na hranicích s Rakouskem, a sice 10.319. Právě na rakouské hranice se také primárně soustředí aktivity před půlrokem založené bavorské pohraniční policie. Na téměř 820 kilometrů dlouhé hranici, na níž bylo předloni ve stejném období registrováno 14.905 nelegálních přechodů ze strany uprchlíků, je navíc trojice pevných kontrolních stanovišť. Na hranici s žádným jiným státem je Německo, které je obklopenou státy schengenského prostoru bez kontroly vnitřních hranic, nemá.

Druhá byla loni - co do počtu zachycených běženců - právě hranice s Českou republikou a třetí se Švýcarskem - 3724 migrantů za 11 měsíců. Předloni měly tyto dvě země pořadí opačné. Nejméně nelegálních přechodů - 251 - německé úřady v uvedeném období roku 2018 zaznamenaly na hranici s Lucemburskem.

Relativně vysoký počet migrantů - 9274 - se loni do listopadu německé hranice pokusil nelegálně překročit na některém ze zdejších letišť. Předloni jich za tuto dobu bylo ještě o něco více - 10.293.

Většina běženců, které německá policie takto zachytí, nebývá rovnou vracena do země, z níž přišla. Pokud požádají v Německu o azyl, a neučinili tak již dříve, bývají do spolkové republiky vpuštěni. Za celý rok 2017 spolkové úřady z hranic vrátily jen 12.370 z 50.154 zachycených migrantů. Velkou většinu z nich zadržely na hranicích s Rakouskem a na letištích.

Témata:  uprchlíci Německo hranice

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.