Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jarní prázdniny v plném proudu? Policie varuje před nebezpečím

Lyžařská sezona
Lyžařská sezona
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Únor je pro rodiny s dětmi specifický především tím, že se v Česku vyhlašují po jednotlivých okresech jarní prázdniny, oblíbené období výprav za lyžováním a jinými zimními radovánkami. Policie ČR proto radí, jak se bezpečně chovat v tomto specifickém ročním období.

Je zřejmé, že Policie ČR krom běžných zásad bezpečného chování v rámci dopravy nebo prevencí před krádežemi, klade důraz především na bezpečné chování v lyžařských střediscích. Nejdůležitější je dbát ohledy na to, že na sjezdovce lyžaři nejsou nikdy sami, s čímž souvisí bezpečné předjíždění na svahu stejně jako důkladné rozhlédnutí při rozjíždění. Rychlost jízdy je potřeba přizpůsobit svým schopnostem.

Velmi často lyžaři opomíjejí upozornění, že se nemají zdržovat v nepřehledných a úzkých místech sjezdovky. Ne všichni také vědí, že při úrazu lyžaře nebo snowboardisty, jsou přihlížející vždy povinni poskytnout první pomoc. Účastnící střetu, při kterém došlo k úrazu, si musí navzájem prokázat svou totožnost.

Hory nejsou oblíbeným cílem pouze lyžařů, ale také pěších výletníků. Při turismu Policie ČR doporučuje mít prostudovanou mapu, neopouštět značené trasy, nepřeceňovat své síly stejně jako nepodceňovat to, že se lidé nachází ve větší nadmořské výšce. Doporučuje také zvláště u dětí používat ochranné krémy. Návštěvníci hor by také měli počítat s překážkami, jako jsou uzavřené komunikace nebo komplikace způsobené sněhem na vozovkách.

Co si v dnešní době zejména rodiče často neuvědomují, je problematika sociálních sítí. „Ve volném čase, ke kterému patří i jarní prázdniny, vzrůstá počet hodin strávených na sociálních sítích jako je Facebook, Instagram, Twitter či serveru jako je YouTube. I zde je proto na místě připomenout si bezpečné zásady práce jak se sociálními sítěmi, tak internetem obecně,“ uvádí policie v materiálu, který má server Globe24.cz k dispozici.

Zejména by si návštěvníci sociálních sítí měli dát pozor na sdílení intimních fotografií a informací a nikdy nesdělovat svá hesla druhým osobám. Pokud dojde ke kontaktu s tzv. „haterem“, je nejlepší zachovat slušnost, ale zároveň asertivitu, případně komunikaci opustit. „V případě krádeže Vaší virtuální identity, kybernetické šikaně alias „kyberšikaně“, neobávejte se kontaktovat Policii ČR a oslovit správce daného serveru apod.,“ vyzývá policie na závěr svého doporučení.

Témata:  lyžování sociální sítě Policie ČR Facebook bezpečnostní akce

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.