Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Paskvil českého školství: Bude dnes učit ve školách opravdu každý?

Budova Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy
Budova Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Pozice a pracovní podmínky českých pedagogických pracovníků patří k pravidelně omílaným tématům. Ministerstvo školství pod vedením Roberta Plagy připravuje novelu zákona o pedagogických pracovnícíh. Prezident pedagogické komory Radek Sárközi upozornil Globe24.cz nato, že změny jsou zcela nepromyšlené.

Otazníky vyvolávají zejména plánované změny týkající se kvalifikace k výkonu profese. Doposud platilo, že k možnosti pracovat jako učitel bylo potřeba mít vysokoškolské vzdělání pedagogického směru. Novela však navrhuje umožnit vyučovat i těm vysokoškolsky vzdělaným zájemcům, kteří absolvují 250 hodin v kurzu doplňujícího pedagogického studia. 

„Je to podobné, jako kdyby ministerstvo zdravotnictví navrhlo, že léčit lidi mohou po tři roky inženýři nebo magistři, a když si dodělají 250hodinový kurz medicíny u nějaké soukromé vzdělávací firmy, stane se z nich podle zákona praktický lékař,“ diví se novele prezident pedagogické komory Radek Sárközi. Naráží na fakt, že na absolvování studia by měl každý adept tři roky. Studium by při tom negarantovaly jen pedagogické fakulty na univerzitách, ale také soukromé organizace s akreditací ministerstva.

„Nedokážu si představit, že lidé bez pedagogického vzdělání zvládnou kvalitně učit na základních školách, kde se po zavedení plošné inkluze vzdělávají společně žáci s různými speciálními vzdělávacími potřebami,“ namítá k novele Radek Sárközi, „i zkušení praktici s tím mají problémy.“ Diskutovaná inkluze výuku na druhém stupni základních škol značně ztěžuje.

Kvalifikace však není jediný problém, na který sami pedagogové upozorňují. Za paskvil považují zavedení adaptační doby pro učitele, v níž by učitel po nástupu na novou školu byl ve speciálním režimu."Například se zavádí dvouleté adaptační období. To může být přínosné pro čerstvé absolventy, ale podle návrhu se má týkat všech nových učitelů na dané škole. Tedy i učitelky s 25 lety praxe ve školství, která změní zaměstnavatele a přestoupí z jiné školy," uvádí tisková zpráva, kterou má Globe24.cz k dispozici.

Pedagogická komora chtěla zahrnout do novely zvýšení příplatku za třídnictvi na 2 500 Kč. V současnosti se odměna za funkci, která nese zvýšenou odpovědnost a množství administrativy připlácí kolem 500 Kč, což není zrovna kariérní růst, o který by pedagogové stáli. Nicméně námět pedagogické komory byl ministerstvem vedeným hnutím ANO označen za nesystémový, i když navyšení učitelských platů ma ANO ve svém programu.

Témata:  školství Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky Pedagogická komora Radek Sárközi učitelé

Související

Aktuálně se děje

3:50

Počasí připraví situaci, která může překvapit řidiče. V pátek ráno si dejte pozor

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.