Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nekonečný boj o autorský zákon. Po pouhých 14 dnech je na stole další novela

Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
Foto: Pixmac

Jako bumerang se v poslední době vrací do Poslanecké sněmovny autorský zákon. Jen čtrnáct dní poté, co neprošla jeho poslední novela, kterou připravili senátoři, už je na světě minimálně jeden další návrh.

Na začátku února se hlasovalo v Poslanecké sněmovně o podobě autorského zákona naposledy. Senátoři se pokoušeli zařídit, aby za hudební kulisu třeba u holiče či kadeřníka nemuseli provozovatelé platit poplatky kolektivním správcům autorských práv. Poslanci to ale odmítli.

O pouhých čtrnáct dní později je však toto téma opět na pořadu dne. Podle informací serveru Globe24.cz se o prosazení další novely pokusí poslanci hnutí Svoboda a přímá demokracie. Půjde přitom stále o to samé, SPD chce, aby za rádio u kadeřníka, v restauraci nebo hotelu už nemuseli provozovatelé platit.

Tomio Okamura argumentuje tím, že každý člověk platí za hudbu prostřednictvím koncesionářských poplatků nebo se náklady zaplatí prostřednictvím reklamy. Následně je už prý jedno, jestli hudbu poslouchají lidé doma nebo třeba v restauraci.

„Stejně tak bych si mohl vzít do hospody či do nemocnice notebook a sledovat televizi či poslouchat rádio na notebooku,“ popisuje Okamura, který považuje současnou právní úpravu za „nehoráznou buzeraci občanů a drobných podnikatelů“.

Podle současného stavu jsou od poplatků osvobozena jen zdravotnická zařízení, která pouští rozhlas a televizi svým pacientům. Za zachování současného autorského zákona se postavilo nejen ministerstvo kultury, ale prostřednictvím petice i zhruba 1600 českých umělců. Návrh byl podle nich v rozporu s tuzemským i evropským právem.

Témata:  autorská práva Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky Tomio Okamura Svoboda a přímá demokracie hudba OSA

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.