Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko zaostává za Evropou v ochraně zvířat, odnášejí to slepice

slepice
slepice
Foto: Pixabay

Koordinátor kampaně proti klecovým vejcím Pavel Buršík informoval server Globe24.cz o úskalích týrání zvířat při chovu klecových slepic.

Nedávno v tuzemsku způsobila poplach změna v chování nosných slepic. Kvůli změnám klecí na tzv. obohacené klece, který způsobil nedostatek vajec v obchodech, což vyšroubovalo také jejich cenu. Vylepšené klece, které by měly zahrnovat hnízdo pro snášku vajec, místo pro popelení a obrušování drápů slepic, však nejsou podle Pavla Buršíka z organizace OBRAZ vyhovující a slepice se v nich trápí.

"V klecích mají slepice extrémně málo místa, mnohem méně než v bezklecových alternativních chovech. V kleci na každou připadá plocha jen o málo větší, než je velikost papíru A4. Také se takřka nemohou věnovat svým přirozeným potřebám, jako je hrabání, čištění se popelením nebo protahování křídel," popisuje nevyhovující podmínky v klecích.

Česko podle něj zásadně zaostává v přístupu obvyklém v zahraničí. "V Česku je bohužel stále asi 85 % komerčně chovaných slepic v klecích. Zbytek připadá na chovy podestýlkové, s volným výběhem a biochovy. Česko je tak výrazně pozadu za většinou Evropy, která přechází na ohleduplnější bezklecové chovy," popisuje situaci.

Klecový chov je nevhodný a lidé si přejí jeho zákaz. "Stejně jako velká většina české veřejnosti požadujeme zákaz klecových chovů slepic. Ten by měl být účinný od začátku roku 2025, aby se na něj producenti mohli připravit. V klecových chovech je u nás v současnosti v malých přeplněných klecích drženo asi 4,5 milionu slepic v desítkách provozů. Česko by nemělo zůstat skanzenem týrání zvířat uprostřed Evropy a naopak následovat příkladu Rakouska nebo Německa a klecové chovy zakázat zákonem," popisuje budoucnost, o kterou společně s organizací OBRAZ usiluje. 

Témata:  slepice zvířata vejce ekologové organizace OBRAZ

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.