Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

CVVM: Volby by v únoru jasně vyhrálo Babišovo ANO. ODS se srovnala s Piráty

Adam Vojtěch (ANO)
Adam Vojtěch (ANO)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Únorové volby do Sněmovny by podle Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyhrálo ANO se zhruba třicetiprocentním ziskem hlasů, podobně jako v lednu. ODS se opětovně přiblížila k Pirátům, obě uskupení by měla kolem 15 procent hlasů.

ČSSD naopak od ledna mírně oslabila a jen těsně předstihla KSČM s deseti procenty. Na pětiprocentní hranici pro vstup do Sněmovny skončila KDU-ČSL, pod ní se ocitly SPD, STAN a TOP 09. Výsledky svého volebního modelu dnes CVVM poskytlo ČTK.

ANO by podle CVVM získalo v únoru 30,5 procenta hlasů, což je o půl procentního bodu méně než v lednu. Piráti a občanští demokraté by měli shodně 14,5 procenta hlasů, a to díky meziměsíčnímu posílení ODS o půldruhého procentního bodu. ČSSD naopak stejnou měrou oslabila na aktuálních 11 procent, čímž se vrátila přibližně na úroveň srovnatelnou s posledními šetřeními loňského roku, uvedlo CVVM.

Volební model v únoru 2019: https://t.co/Usgp9I5Ri1 pic.twitter.com/xzKNETZxQF

— CVVM (@CVVMcz) 22. února 2019

KDU-ČSL zůstala stejně jako v lednu na pěti procentech, TOP 09 na třech procentech. Starostové si polepšili o jeden procentní bod na 4,5 procenta, což by byl podle modelu i zisk SPD. U lidovců, Starostů ani SPD by nebylo podle CVVM jisté, zda by se jejich zástupci do Sněmovny dostali či nedostali.

Z ostatních stran na tom byli nejlépe Zelení a Svobodní, získali by shodně jedno procento hlasů. Ve srovnání s lednovým měřením nebyly podle CVVM u jednotlivých stran zaznamenány statisticky významné změny.

Volební model připravilo CVVM na základě odpovědí 783 respondentů starších 18 let v šetření, které provedlo mezi 2. a 13. únorem.

Témata:  volební preference Hnutí ANO Česká pirátská strana

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.