Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi řekli, co si myslí o brexitu. Čísla jsou překvapivá

Brexit
Brexit
Foto: Pixabay

Třetina Čechů míní, že brexit bude pro Británii dobrá věc. Opačný názor má 23 procent lidí. Necelá pětina veřejnosti se pak domnívá, že brexit bude mít na Británii neutrální vliv, více než čtvrtina lidí na otázku neodpověděla. Případný odchod Česka z Evropské unie by negativně vnímalo 40 procent dotázaných. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM.

Postoje se liší výrazně podle toho, zda jde o zastánce nebo kritiky EU. Mezi silnými zastánci unie se dvě třetiny lidí domnívají, že Brity odchod postihne negativně. Naopak v případě lidí kritických k EU je to pouze šest procent. Také u lidí starších 40 let převládá názor, že Británie z odchodu spíše získá.

"Naši domácí odpůrci a zastánci EU si interpretují odchod Británie z Evropské unie dle svého předchozího hodnocení EU. Vliv brexitu na jejich postoj k EU je velmi malý," uvedl analytik STEM Nikola Hořejš. Dění kolem odchodu Británie a kolem EU obecně navíc podle něj sledují Češi mnohem povrchněji, že by se mohlo z médií zdát.

Podle Čechů jsou pro spolupráci důležitější okolní země. Británii hodnotí jako důležitého spojence 35 procent veřejnosti, v případě Německa je to 51 procenta a v případě Rakouska dokonce 62 procent. "Překvapivě větší spolupráci s Británií požadují příznivci EU (54 procent přesvědčených zastánců EU) a méně její odpůrci (17 procent odpůrců považuje Británii za důležitého partnera," uvedl STEM.

Pokud by z EU vystoupilo Česko, považovalo by to 40 procent lidí za špatný krok. Pozitivně by takový vývoj hodnotila čtvrtina dotázaných. Neutrálně se vyjádřilo 19 procent veřejnosti, bez odpovědi otázku nechalo 16 procent lidí.

Průzkum se uskutečnil v únoru a zúčastnilo se ho 1000 lidí. Data jsou součástí nové studie, kterou připravuje STEM s průzkumnou agenturou Behavio Labs. Studie se zaměřuje na emoce, nevýhody a výhody, které si Češi spojují s Evropou a EU.

Témata:  Brexit Češi průzkumy

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.