Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Inflace dosáhla vrcholu, v březnu zdražily potraviny, elektřina i pohonné hmoty

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Meziroční inflace je nyní na vrcholu a v dalších měsících začne klesat především kvůli vysoké srovnávací základně z loňského roku. Na konci letošního roku by se mohla dostat pod 2,5 procenta. Vyplývá to z vyjádření analytiků. K růstu cen zhruba polovinou v březnu přispěly ceny související s bydlením, upozorňují ekonomové. Spotřebitelské ceny v březnu meziročně stouply o tři procenta. Šlo o nejvyšší meziroční nárůst od října 2012, uvedl dnes Český statistický úřad.

"Zdá se velmi pravděpodobné, že březen znamenal pro inflaci v letošním roce vrchol. V nadcházejících měsících inflace zřejmě zvolní s tím, jak začne působit vysoká srovnávací hladina spojená zejména s loňským růstem cen pohonných hmot. Ve zbývající časti roku spatřujeme inflaci v okolí 2,5 procenta," uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

V březnu byly vyšší zejména ceny některých potravin, zdražila i elektřina a pohonné hmoty. V únoru spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 2,7 procenta. Proti letošnímu únoru spotřebitelské ceny v březnu vzrostly o 0,2 procenta. Důvodem byly hlavně vyšší ceny elektřiny.

?„Spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 3,0 %. Jednalo se o nejvyšší meziroční růst od října 2012. Zvýšení bylo ovlivněno např. vyššími cenami brambor o téměř 75 %, elektřiny skoro o 12 % a pohonných hmot přibližně o 2 %,“ říká Pavla Šedivá z ČSÚ ▶️https://t.co/XwRrtjQ6dV

— ČSÚ (@statistickyurad) 10. dubna 2019

Hlavní ekonom ING Jakub Seidler upozornil, že na růst cen působí letos zejména ceny služeb. "Ty sice představují zhruba 35 procent spotřebitelského koše, v letošním roce však rostou poměrně svižně. Hlavní roli v tomto ohledu hrají ceny bydlení, které letos zrychlily a k růstu inflace o tři procenta přispívají zhruba polovinou," uvedl.

Růst inflace je podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka odezvou rychlého růstu ekonomiky v loňském a předloňském roce. "Rychlý růst výroby vedl k vyšší poptávce po pracovních silách a při vyčerpané zásobě volných pracovních sil se tento tlak začal přelévat do vyšších mezd. Potom bylo již jen otázkou času, kdy se mzdová inflace přetaví v cenovou inflaci," uvedl. Dnešní údaje o inflaci ovšem nejsou podle něj důvodem k obavám, protože inflace by měla v dalších měsících začít klesat.

"Spolu s přetrvávající napjatou situací na trhu práce i slabší korunou podle našeho názoru inflace vytváří prostor pro další růst úrokových sazeb. K jejich zvýšení by mohlo dojít hned na nejbližším zasedání bankovní rady počátkem května. Faktorem, který by však tento krok mohl zvrátit, je nepříznivá ekonomická situace v zahraničí. Centrální bankéře znepokojuje zejména vývoj v sousedním Německu," upozornil analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička. I on očekává, že ve zbytku letošního roku inflace bude postupně zpomalovat a se přibližovat k dvouprocentnímu cíli České národní banky.

Témata:  inflace ekonomika CZK (česká koruna)

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.