Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jednotné přijímačky na střední školy? Žáci mají oproti loňsku lepší výsledky z matematiky

Školy
Školy
Foto: Pixabay

Uchazeči o studium čtyřletých maturitních oborů měli letos u jednotných přijímacích zkoušek v testu z matematiky v průměru o 7,2 procentního bodu lepší výsledek než loni. Matematiku zvládly v meziročním srovnání lépe také děti na šestiletých gymnáziích, na osmiletých hůře. Naopak v češtině se úspěšnost zájemců o maturitní studium snížila. Na čtyřletých oborech i šestiletých gymnáziích klesla o 3,2 procentního bodu, na osmiletých gymnáziích pak o 0,9 procentního bodu. Vyplývá to z výsledků jednotných přijímacích zkoušek, které na webu zveřejnil Cermat.

Podle Marka Lehečky z oddělení vnějších vztahů Cermatu je nicméně meziroční porovnání výsledků zkoušek problematické. "Rozdíly ve výsledcích mohou být způsobeny mnoha faktory, například ztížením obtížnosti testů na základě žádostí samotných škol a podobně," uvedl. Zhoršení či zlepšení průměrných výsledků tedy nemusí znamenat, že uchazeči měli oproti předchozím rokům nižší či vyšší úroveň znalostí.

Zájemci o maturitní obory dělali v polovině dubna jednotné maturitní zkoušky z češtiny a matematiky. Mohli se přihlásit na dvě školy, přičemž se jim pro obě započítal ten lepší výsledek z obou zkoušek. Na čtyřletých oborech získali žáci z češtiny v lepším pokusu v průměru 59,2 procenta bodů, v testu z matematiky 43,1 procenta. V roce 2018 měli z češtiny 62,4 procenta bodů a z matematiky 35,9 procenta bodů.

Zatímco mezi letoškem a loňskem se tak výsledky dětí v testu z českého jazyka zhoršily a v testu z matematiky se zlepšily, mezi roky 2017 a 2018 to bylo naopak. Průměrná úspěšnost v češtině se tehdy zvýšila o 2,4 procentních bodů a v matematice poklesla o 10,4 procentního bodu.

Výsledky uchazečů o víceletá gymnázia mají od začátku plošného fungování jednotné přijímací zkoušky, tedy od roku 2017 do letoška, klesající tendenci. Výjimkou je test z matematiky na šestiletých gymnáziích, ve kterém žáci letos uspěli o 1,8 procentního bodu lépe než loni. Nyní získali průměrně 48,5 procenta možných bodů.

V testu z českého jazyka byl průměrný výsledek na šestiletých gymnáziích 56,7 procenta bodů, tedy o 3,6 procentního bodu méně než loni. Před dvěma roky dostali 61,7 procenta bodů. Na osmiletých gymnáziích získali letos uchazeči v češtině v průměru 52,6 procenta bodů, což je o 0,9 procentního bodu méně než v minulém roce. V matematice uspěli na 41,2 procent, tedy o 0,5 procentního bodu hůře než loni. V roce 2017 měli zájemci o osmileté studium z češtiny 55,4 procenta a z matematiky 53,7 procenta bodů.

K přijímacím zkouškám se letos přihlásilo celkem 89.867 žáků. Konaly se mezi 12. a 17. dubnem. Možnost konat zkoušky v obou termínech využilo podle Cermatu zhruba 70.500 dětí. Náhradní termíny budou 13. a 14. května, podle Cermatu k nim má přijít ještě několik stovek dětí.

Témata:  přijímací zkoušky školství studenti

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.