Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kauza Jágr: Fridrichová na ČT vytáhla Jágrova otce a jeho kšefty s Mynářem

Jágr čelí kritice kvůli fotce s Mynářem
Jágr čelí kritice kvůli fotce s Mynářem
Foto: Facebook

Účast hokejisty a vlastníká kladenského hokejového klubu v delegaci prezidenta Miloše Zemana na cestě do Číny vyvoala řadu reakcí. Řadě lidí nebylo jasné, proč se odpůrce komunistického režimu v Československu vydal do cestu do země, kde panuje největší komunistická diktatura na světě. Na zajímavé souvislosti upozornil pořad České televize.

Jaromír Jágr se setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem . "Byl sem vychován k tomu, abych uznával autority a vážil si lidí a jsem jedině rád, že se s ním setkám," okomentoval návštěvu.

"Od nástupu Si Ťin-pchinga do pozice generálního tajemníka a prezidenta ČLR v roce 2012 se ukazuje, že režim se čím dál více utužuje. V podstatě dochází v Číně ke kulturní genocidě, kdy milión lidí je zavřených v podstatě v koncentračních táborech. Pokud tato autorita na pana Jágra pozitivně působí, tak netuší o čem mluví," uvedla pro ČT sinoložga Olga Lomová z Ústavu dálného východu Univerzity Karlovy

K důvodům své cest do Číny uvedl Jágr, že tam jel propagovat hokej a následoval celosvětový trend. "Není náhoda, že týmy NHL propagují hokej tady v Číně. Jel tady i Wayne Gretzky, aby propagoval hokej," uvedl hokejista.

"Musel si být dobře vědom, čemu bude vystaven a že bude vystaven kritice. Ne všichni schvalují Mološe Zemana, ne všichni schvalují jeho časté návštěvy Číny, takže on (Jágr) také platí cenu za prezidentskou návštěvu Číny," okomentoval záležitost politolog Miloš Brunclík z Karlovy Univerzity.

"Je tam něco, co do kauzy vkládá Česká republika. A je to určeno pro evropské publikum. Čínské publikum není zvědavé na to, aby si jejich největší státní představitel podával ruku s hokejistou. Protože hokej není v Číně populární, tamější publikum na něj pravděpodobně není příliš zvědavé," přidala zajímavý postřeh sinoložka Lounová, že účast Jágra na cestě musela být motivována českou nikoliv čínskou stranou.

Jedním z bodů, které je možné vnímat jako českou stopu celé kauzy je například fotografie Jaromíra Jágra s kancléřem prezidentské kanceláře Vratislavem Mlynářem. Fotografie sice pochází z čínské cesty, ale s Čínou příliš společného nemá.

Vratislav Mynář je spjat s problematickou zakázkou hradu na stavební úpravy v Lánské oboře. Zakázku za 191 miliónů obdržela firma Energie - stavební a báňská, která je však obviněna z manipulace se zakázkou. Konkrétně se jedná o manažera firmy a správce Lánské obory Miloše Baláka, kterého do funkce dosadil Vratislav Mynář a drží ho ve funkci i přes trestní stíhání. Vratislav Mynář se rovněž z titulu své funkce na kauzu vyptával soudce, což vyvolalo určité podezření.

Spolumajitelem Energie - stavební a báňská je Jaromir Jágr st., který však na dotaz reportérů pořadu uvedl, že o zakázce a trestním stíhání nic neví, jelikož je již dva roky nemocný.

Spojitost je mezi aktéry viditelná, ale jestli jde jen o náhodu nebo se za ní skrývá hlubší podstata, není zcela jasné.

Témata:  Jaromír Jágr Čína Si Ťin-pching Vratislav Mynář

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 16:03

USA zavádí nové sankce proti Rusku. Pocítí je celá Evropa

Spojené státy zavádějí nové sankce vůči Moskvě, které mohou výrazně ovlivnit evropské zákazníky platící za ruský plyn, destabilizovat ruský devizový trh a posílit závislost Ruska na Číně. Na tyto dopady upozorňují ruští ekonomové, píše server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy