Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Uprchlíci v Česku? Takhle byste se měli beze mě! Babiš prozradil, co se u nás mohlo stát!

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Český premiér Andrej Babiš (ANO) ku příležitosti k volbám do Evropského parlamentu, které proběhnou už tento týden, se vyjádřil o žalobě Evropské komise proti České Republice, Maďarsku a Polsku kvůli migračním kvótám. Babiš ve svém Facebookovém příspěvku naznačuje, že kdyby nebylo jeho, pak by ČR hrozil „katastrofický scénář“ a země by musela přijmout nelegální migranty. Opřel se též do europoslanců ostatních stran.

Evropská komise podala na Česko, Polsko a Maďarsko žalobu za jejich odmítnutí podílet se před několika lety na přerozdělování žadatelů o azyl z Řecka a Itálie podle stanovených kvót. Komise tvrdí, že tyto země tak nesplnila svou povinnost plynoucí z unijního práva. Soud by měl rozhodnout za několik měsíců.

Babiš doufá, že Soudní dvůr Evropské unie i Evropská komise bude považovat celou věc jen za formalitu. „Nenecháme se zastrašit ani soudem. Právě minulý týden v Lucemburku u soudního dvora Evropské unie se projednávala žaloba Komise proti České republice, Maďarsku a Polsku ve věci nepřijímání migrantů. Jasně, že s tím nesouhlasíme, protože relokační schéma bylo od začátku nefunkční a jeho platnost skončila už v září 2017. Doufám, že soud i Evropská komise nakonec uznají, že řízení je jen formalita. A nelze nám uložit žádnou sankci. Do konce roku se má rozhodnout. A my budeme v každém případě dál bojovat za zájmy České republiky.“

Podle premiéra, kdyby spolu s maďarským premiérem Viktorem Obránem neprosadil zrušení kvót, hrozil by katastrofický scénář. „Napadlo vás někdy, co by se dělo, kdybychom to neudělali? Tak jo, řeknem si to. Katastrofický scénář. Hrozilo, že do roku 2017 by jich přišlo 2691. Prý jenom jednorázově. Jenže v momentě, kdy bychom akceptovali rozhodnutí Evropské rady a kvótu splnili, nic by nebránilo tomu, aby se stejný princip opakoval znovu a znovu. Automatický přerozdělovací systém. To bylo a je pro mě absolutně nepřijatelné. Stále opakuju, že nad migrací do naší země chceme mít kontrolu. Ne abychom museli přijmout každého, koho by nám nařídili úředníci z Řecka a Itálie nebo z Bruselu.“

Předseda ANO tvrdí, že evropští politici po ČR vyžadují, aby brala migranty, jinak bude muset platit pokutu. „ Pořád se ozývají někteří politici v Evropě, že bychom měli nelegální migranty přijímat. Dokonce padlo, že bychom měli platit výkupné za každého migranta, kterého nevezmeme. Víte kolik? 6,8 milionu korun za každého z nich. To by doteď dělalo 18 miliard, které bychom jim měli zaplatit. My ale nebudeme investovat peníze do ilegálních migrantů. Sorry jako. Dáme je radši mladým rodinám, na důchody a zaměstnancům, co chodí poctivě do práce.“

Babiš varuje, že pokud nebudou občané volič v volbách do Evropského parlamentu ANO, dostanou se tak různí „anarchisté“ a „extremisté“, kteří budou chtít zavést různé „šílené nápady“. „Naši zemi musíme chránit před nejrůznějšími šílenými nápady. Třeba že zemím, které migranty odmítají, vezmou dotace, nebo že našim občanům omezí pohyb po Evropě a mají tu drzost říkat, že by nás měli vyloučit ze Schengenu. Jsou to zatím “jen” nápady. A i když jsou naprosto mimo, tak je někteří evropští politici říkají s úplně vážnou tváří a myslí si, že je prosadí. Je to šílené a říkám vám, tady a teď, že proti tomuhle fanatismu naši zemi OCHRÁNÍME. Pokud nám dáte hlas a zvolíte číslo 30. Tím hlasem zároveň zabráníte, aby se do Evropy dostali anarchisti a extremisti s naprosto zcestnými názory."

Babiš v příspěvku opakovaně vyjadřoval nutnost vyměnit europoslance. „Je veřejné tajemství, co tam dělají ti všichni ostatní. Já to ani nebudu říkat, protože by mi snad na ten Facebook zakázali psát. Dělali… no nedělali NIC. Maximálně mě udávali do Bruselu. Tak mám dobrý nápad. Vyměníme je. Pozor, tohle, co říkám, není jen nějaká politika. Tady se jedná o budoucnost vás a vašich dětí i vnoučat. Jedná se o i vaše peníze.“

Podle premiéra ostatní europoslanci, včetně bývalých europoslanců za ANO, jsou odpovědní za to, že Evropským parlamentem prošla „zmršená“ směrnice o ochraně spotřebitele. „ Teď nedávno prošla Evropským parlamentem naprosto zmršená směrnice. Tváří se, že hájí zákazníky, ale ve skutečnosti k nám můžou firmy dál dovážet ty svoje blafy, zatímco na západě mají mnohem lepší zboží. A znova nás při hlasování zradili poslanci TOP 09 a KDU-ČSL. I dva bývalí poslanci za ANO, které jsme do europarlamentu dostali a oni nám bodli kudlu do zad a odtrhli se od našeho hnutí. I ti si zaslouží padáka od českých voličů….Nebojte, nemusí vám být líto jim dát padáka. Žádný strach. Mají vyděláno, budou se mít dobře až do konce života. Teď je na čase napravit jejich chyby a zařídit, aby se taky měli dobře občané České republiky.“

Podle průzkumu CVVM, který byl zveřejněn koncem dubna by hnutí ANO volilo 28 procent voličů. ODS by získala 12 procent, Piráti 10,5 procenta a KSČM deset procent hlasů. Sociální demokraty by volilo 8,5 procenta lidí. Podpora hnutí SPD, koalice STAN s TOP 09 a Zelenými se pohybovala kolem pěti procent stejně jako u lidovců.

Minulý týden agentura Median koncem minulého týdne uvedla, že v evropských volbách by ANO mohlo podle účasti získat 22 až 25 procent hlasů, Piráti kolem 14 procent a ODS 13 až 14 procent hlasů. Koalice TOP 09 se STAN a Zelenými by měla v závislosti na účasti devět až 11 procent, SPD kolem deseti procent a lidovci sedm až devět procent hlasů. Komunisté a sociální demokraté by dostali pět až šest procent hlasů.

Témata:  Andrej Babiš Evropský parlament EU migrace

Aktuálně se děje

16. dubna 2024 19:44

Podle Stanjury ODS nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy