reklama

Na mezinárodní konferenci z listopadu minulého roku „Strategies to End the Scourge of ISIS“ (Strategie, jak skoncovat s pohromou ISIS), měl Zdechovský dle reportáže serveru ParlamentníListy.cz říci, že islám je ve skutečnosti mírumilovné náboženství. „ Neobviňujme islám a muslimy. Obviňujme islámský radikalismus. Skutečný islám je ve skutečnosti mírumilovný.“

Jeho slova na něj před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu „vytáhl“ předseda protiislámské strany SPD, Radim Fiala, který se od nich distancoval. „ Souhlasíte s ním? My v SPD ne! My říkáme, že islám je nenávistná ideologie, jejíž propagace by měla být zakázána!“ napsal Fiala na svém Facebookovém profilu.

Zdechovský reagoval na Fialovům příspěvek sarkastickým obrázkem došlého toaletního papíru doplněného nápisem „ Existují chvíle, kdyby si dal cokoliv za leták SPD.“

Europoslanec za KDU-ČSL se proti návrhům SPD na zakázání islámu vyjadřuje dlouhodobě. Na svém blogu na webu iDNES.cz poukázal na to, že ačkoliv homosexualita je v muslimském Maroku zakázána, přesto je praktikována, což ukazuje, že zákaz nic neřeší. „ Na podobných otázkách lze podle mě ukázat, jak takovéto jednoduché vidění světa prostě nefunguje. Když islám zakážeme, přestane existovat? Přestala snad existovat v Maroku homosexualita a stále častější předmanželský sex, i když jej někdo pod hrozbou přísných trestů zakazuje?“

Zdechovský upozorňuje, že skutečného radikála zřejmě žádný zákaz neodradí. „ Pro jednoduché lidi je potřeba najít jednoduchá řešení. A že se teroristé těmto zákazům budou smát, nikoho nezajímá. Když chce islamista totiž provést tak hnusný zločin jako teroristický čin, zřejmě se otevřeně za džihádistu v Evropě vydávat nebude. A bude mu tedy nějaký zákaz islámu vadit?“

Ke kritice Zdechovského se přidal i předseda SPD, Tomio Okamura. Ten obvinil Zdechovského z toho, že je otevřeným podporovatelem migrace. Důkazem toho má být to, že Zdechovský hlasoval pro usnesení o základních právech lidí afrického původu v Evropě. Okamurovi zvláště vadí článek 23 této rezoluce, podle které „Evropský parlament žádá Evropskou komisi a členské státy, aby s ohledem na stávající právní předpisy a postupy zajistily bezpečné a legální cesty pro přistěhovalce, uprchlíky a žadatele o azyl, kteří chtějí vstoupit do EU.“

Pro tuto rezoluci hlasovali všichni čeští europoslanci s výjimkou Jiřího Payna ze Svobodných a dvou reprezentantů ODS Jana Zahradila a Evžena Tošenovského. Okamura v debatě TN.cz obvinil europoslance stran ANO, TOP 09, KDU-ČSL, ČSSD a KSČM, že „hlasovali pro migranty z Afriky.“

Proti tomu se vymezila lídrně kandidátky KSČM ve volbách do Evropského parlamentu Kateřina Konečná, podle které Okamura „lže.“ Konečná upozorňuje, že rezoluce není závazný dokument a jedná se o politické prohlášení směrem k západním zemím, které se potýkají s rasismem vůči lidem afrického původu a netýká se tedy migrantů z Afriky a nezavádí nový mechanismus ,který by znamenal, že Česká republika má povinnost přijímat migranty.

Konečná plánuje na Okamuru podat trestní oznámení za pomluvu. Trestní oznámení hnuté SPD dostalo i od hnutí Evropa společně (ESO) europoslance Jaromíra Štětiny (za TOP 09). ESO obviňuje SPD, že se dopustilo v předvolebních tiskovinách šíření poplašné zprávy, kterou mělo být tvrzení, že Evropská unie nutí Čechy jíst nekvalitní potraviny.