Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pozitivní vývoj v kauze Všelichové a Farkase: Zdechovský je navštívil v tureckém vězení

Tomáš Zdechovský /KDU-ČSL/
Tomáš Zdechovský /KDU-ČSL/
Foto: Facebook

uroposlanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) navštívil v tomto týdnu v tureckém vězení odsouzené Čechy Markétu Všelichovou a Miroslava Farkaše. Během návštěvy hovořil také s řediteli obou vězeňských zařízení v Izmíru a Vanu, kde si čeští občané odpykávají svůj trest, a setkal se s náměstkem tureckého ministra spravedlnosti Cengizem Önerem.

„Česká republika se snaží mít s Tureckem dlouhodobě výborné vztahy. Umožnění návštěvy českých občanů uvězněných v Turecku a následná jednání s tureckými představiteli beru jako jejich potvrzení,“ komentoval svou cestu europoslanec Tomáš Zdechovský. Za pozitivní označil fakt, že turecká strana se mu snažila maximálně ve všem vyjít vstříc a je otevřená k pokračování vzájemného dialogu.

Návštěva vězňů byla připravována několik měsíců

Cesta byla podle europoslance Tomáše Zdechovského plánovaná několik měsíců ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí a českou ambasádou v Ankaře. Schůzky s náměstkem tureckého ministra spravedlnosti se zúčastnil také velvyslanec České republiky v Ankaře Pavel Kafka a o výsledku jednání byl informován ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

„Schůzky s Markétou Všelichovou i Miroslavem Farkašem trvaly vždy hodinu. Oba naše občany jsem se snažil pozitivně motivovat a říci jim, že nás jejich případ stále zajímá a informoval jsem je o pozitivním postoji turecké strany k jednání a jejich návštěvě,“ sdělil k průběhu návštěvy europoslanec, který podle jeho slov dostal povolení k návštěvě již začátkem května, nicméně do Turecka odjel až po volbách do Evropského parlamentu.

Europoslanec Tomáš Zdechovský se dlouhodobě věnuje pomoci českým občanům v zahraničí. Pomohl zprostředkovat dohodu o propuštění českého novináře Rada Šprongla z vazby v Thajsku, angažoval se v kauze Petra Jaška vězněného v Súdánu, v případech odebraných dětí českým občanům v Norsku, Velké Británii i Švýcarsku, nebo v případech trestaných řidičů kamionu na francouzsko-britské hranici.

Vývoj případu• 17. listopadu 2016 - O zadržení českých občanů s několikadenním zpožděním informovala turecká a později i česká média. • 13. prosince 2016 - Turecko navštívil tehdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, mimo jiné jednal o zadržených Češích. • 8. února 2017 - Prokuratura ve městě Şirnak na jihovýchodě Turecka obžalovala Všelichovou a Farkase z příslušnosti k ozbrojené teroristické organizaci. Požadovala pro ně trest v rozmezí sedmi a půl až 15 let vězení. • 2. srpna 2017 - Všelichová a Farkas byli odsouzeni na šest let a tři měsíce do vězení za spolupráci s bojovníky milic syrských Kurdů YPG. Obhajoba se odvolala.• Listopad 2017 - Turecký soud potvrdil Čechům trest šest let a tři měsíce vězení. Jejich advokáti podali koncem listopadu dovolání k tureckému nejvyššímu soudu. Všelichová a Farkas nadále zůstali ve věznici ve Vanu na jihovýchodě Turecka.• 23. července 2018 - Turecký nejvyšší soud potvrdil trest, který uložil soud nižší instance (75 měsíců vězení). Češi už v Turecku nemají další možnost odvolání, mohou ale podat stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva.

Témata:  Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) Turecko Markéta Všelichová Miroslav Farkas

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.