Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska, někdejší náčelník generálního štábu Jiří Šedivý ani bývalý generální tajemník Severoatlantické aliance George Robertson se nestali sněmovními nominanty na státní vyznamenání. Dolní komora je z předběžného seznamu kandidátů dnes vyškrtla.
Sněmovna nenavrhla prezidentu Miloši Zemanovi na ocenění také youtubera Karla Kováře známého pod pseudonymem Kovy, zakladatele serveru Manipulátoři.cz Petra Nutila, právníka a muzikálového producenta Oldřicha Lichtenberga i některé další původně zvažované lidi. Patří k nim zakladatel a ředitel obecně prospěšné společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa a bývalý senátor Josef Kalbáč.
Poslanec ANO Jiří Mašek, který byl navrhován jako zdravotnický záchranář, nominaci na státní vyznamenání odmítl. Rovněž jeho proto Sněmovna z předběžného seznamu kandidátů vyřadila.
Konečný sněmovní seznam čítá 37 jmen. Je jich o 11 méně, než jak navrhoval příslušný podvýbor a po něm také organizační výbor.
O některých navrhovaný kandidátech se rozhořela debata. Poslanec KSČM Leo Luzar podotkl, že Robertson byl navržen kvůli tomu, že vedl NATO v době, kdy Česko do aliance vstupovalo. "Všichni víme, co následovalo. Bylo to bombardování Jugoslávie," uvedl. Václav Klaus mladší (Trikolóra) zpochybnil nominaci bývalého náčelníka generálního štábu Petra Pavla. Poukázal mimo jiné na jeho někdejší členství v bývalé Komunistické straně Československa a na to, že si ho některé politické strany podle něho pěstují jako prezidentského kandidáta. "Voják je výborný, ale politruk je špatný," podotkl na Pavlovu adresu Jaroslav Foldyna (ČSSD).
Pavel nakonec na seznamu zůstal, Sněmovna podpořila jeho nominaci o dva hlasy. Klaus se opřel také do Kováře a do Nutila, které označil za "internetové politické pracovníky".
Pirátka Olga Richterová se pozastavila nad Maškovou nominací, podle ní není vhodné oceňovat aktivní politiky. Zdeněk Ondráček (KSČM) jí vzkázal, až v životě dosáhne toho, co Mašek, může být také navržena. "Zatím jste nedokázala vůbec nic," řekl. Lidovec Vít Kaňkovský pak označil za nepatřičné, jak se Ondráček do Richterové "navezl". Poslanecký klub ANO si vzal kvůli Maškově nominaci půlhodinou přestávku. Jeho předseda Jaroslav Faltýnek potom odcitoval jeho vyjádření, že se nominace vzdává. Mašek se z dnešního jednacího dne Sněmovny omluvil ze zdravotních důvodů.
Považuju za krajně nevhodné, aby se členové @snemovna navzájem navrhovali na státní vyznamenání. Dnes jsme měli hlasovat o poslanci ANO navrženém poslancem SPD a obhajovaném poslancem KSČM. Apelovala jsem na plénu proti nominaci aktivních politiků: povedlo se! #politickakultura
— Olga Richterová (@olgarichterova) 20. června 2019
Předkladatelé ještě před hlasováním stáhli nominaci českého exilového politika a publicisty Karla Hrubého, protože byl již dříve oceněn Řádem Tomáše Garrigua Masaryka. Předseda KSČM Vojtěch Filip dodatečně prosadil nominaci energetika Františka Poukara na medaili Za zásluhy.
Prezident návrhům Sněmovny, ale také Senátu a vlády může, ale nemusí vyhovět. Loni dolní komora navrhla 28 osobností, Zeman vyhověl 11 sněmovním návrhům. Mezi vyznamenané patřili velitel protinacistické odbojové organizace Obrana národa Josef Bílý, lékař Rajko Doleček, fotbalový brankář Petr Čech nebo snowboardistka a lyžařka Ester Ledecká.
Návrhy, jak je schválila Sněmovna
Propůjčení Řádu bílého lva vojenské skupiny: 1) Josef Ocelka in memoriam, 2) Jaroslav Selner in memoriam, 3) Petr Pavel, 4) Vojtěch Luža in memoriam, 5) Karel Lukas in memoriam, 6) František Chábera in memoriam, 7) Miroslav Antonín Liškutín in memoriam, 8) Hugo Vojta in memoriam
Propůjčení Řádu Tomáše Garrigua Masaryka: 1) Adolf Rázek in memoriam, 2) Bohumil Laušman in memoriam
Udělení medaile Za hrdinství: 1) František Štamprech in memoriam, 2) Ignátz Duda in memoriam 3) Jaroslav Poledník in memoriam, 4) Josef Bernat in memoriam, 5) Štěpán Gavenda in memoriam, 6) Kurt Taussig
Udělení medaile Za zásluhy: 1) Leopold Jaroslav Pospíšil v oblasti vědy, 2) Helena Haškovcová v oblasti vědy, výchovy a školství, 3) Augustin Svoboda v oblasti vědy a školství, 4) Vladimír Körner v oblasti kultury a umění, 5) Vojtěch Jasný v oblasti kultury a umění, 6) Jaroslav Priščák v oblasti sportu, 7) Věra Šimková Plívová v oblasti kultury a umění, 8) Jaroslav Čvančara v oblasti vědy, kultury a výchovy, 9) Tichomir Mirkovič v oblasti výchovy, 10) Božena Ivanová v oblasti výchovy a obrany, 11) Josef Němec v oblasti výchovy a sportu in memoriam, 12) Petr Sáha v oblasti hospodářské, vědy, techniky a školství, 13) Josef Šmukař v oblasti kultury a umění, 14) Miloš Táborský v oblasti vědy, 15) Jaroslav Falta v oblasti sportu, 16) Václav Zapadlík v oblasti umění in memoriam, 17) Adam Ondra v oblasti sportu, 18) Zuzana Holubcová v oblasti vědy, 19) Jiří Sozanský v oblasti kultury a umění, 20) Emir Nemanja Kusturica v oblasti umění, 21) František Poukar v oblasti vědy, hospodářství a techniky
Témata: státní vyznamenání, Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky, Andrej Kiska
Související
4. listopadu 2024 8:51
30. října 2024 11:38
29. října 2024 19:03
29. října 2024 14:18
29. října 2024 13:01
29. října 2024 11:26