Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zeman má pifku na velvyslance Kopeckého, v Číně skončí

Miloš Zeman, prezident České repubilky
Miloš Zeman, prezident České repubilky
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Velvyslanec Bedřich Kopecký se v červenci přesune z Číny do Arménie. Napsaly to dnes Lidové noviny (LN). Kopeckému měl původně mandát v Číně skončit až v únoru 2020. Prezident Miloš Zeman mu ale podle deníku vyčítal podepsání dopisu apelujícího na dodržování lidských práv v Číně. Kopeckého v Pekingu nahradil bývalý viceguvernér České národní banky Vladimír Tomšík.

"Můžeme potvrdit, že pan Kopecký bude velvyslancem v Arménii. Prozatím je ještě v Česku, ale v nejbližších dnech na misi vyjede," sdělil LN tiskový odbor ministerstva zahraničí. Kopecký byl v Číně od jara 2016, v minulosti působil jako ambasador také v Uzbekistánu, Polsku a Kazachstánu.

LN již v listopadu napsaly, že Kopecký loni upadl v nemilost Hradu poté, co připojil své jméno k dopisu 11 diplomatů ze zemí Evropské unie, Austrálie, Kanady, Japonska a Švýcarska, který apeloval na dodržování lidských práv v Číně a jehož adresátem byl tamní ministr veřejné bezpečnosti.

Podle deníku má nyní své místo nejisté i velvyslankyně v Rakousku Ivana Červenková. Zeman při dubnové návštěvě Rakouska kritizoval bývalého vídeňského starostu Michaela Häupla za to, že českojazyčná Komenského škola za jeho úřadování od Vídně nedostala žádné peníze.

Z informací ministerstva školství a vídeňské radnice ale vyplývá, že Vídeň v posledních letech na školu přispěla více než český stát. Zeman se za své výroky později omluvil, mylnou informaci mu podle něj poskytla právě Červenková.

Témata:  diplomacie Miloš Zeman Čína

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 14:14

Feri neuspěl s odvoláním, tříletý trest vězení za znásilnění platí

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy