Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Poslanci se hádali kvůli ČT. Chová se jako utržená ze řetězu, spustil Okamura

Česká televize
Česká televize
Foto: Česká televize

Sněmovna dnes opět nestihla projednat výroční zprávy činnosti a hospodaření České televize za roky 2016 a 2017, které měla pevně zařazeny na dnešní den. Příležitost pokračovat v jednání bude mít se vší pravděpodobností až na zářijové schůze. Dnes poslanci debatovali pouze o zprávě o činnosti ČT za rok 2016 a posléze rozšířili debatu i na zprávu o hospodaření ČT v roce 2017. Zněla hlavně kritika na adresu televize z úst představitelů opoziční SPD.

Například předseda SPD a místopředseda Sněmovny Tomio Okamura obvinil ČT, že se chová "jako utržená ze řetězu", hovořil o jejím údajném netransparentním hospodaření a vytýkal jí, že odmítá zveřejnit platy některých moderátorů. Prohlásil také, že jen za stravování zaměstnanců utratí televize ročně 65 milionů korun.

Na to reagoval Tomáš Martínek (Piráti) a poukázal na to, že při počtu zaměstnanců jde o částku asi 60 korun denně. Miroslava Němcová (ODS) uvedla, že podle jejích informací jsou platy moderátorů výrazně nižší než v komerčních televizích a nelze je zveřejňovat kvůli ochraně osobních údajů. Martínek poukazoval i na to, že u dnešního jednání pléna nejsou přítomní zástupci ČT a Rady ČT, kteří by mohli reagovat na vznesená tvrzení.

Zprávy o veřejnoprávních médiích začala Sněmovna projednávat koncem ledna. Výroční zprávy předkládají poslancům všechny veřejnoprávní instituce, tedy Česká televize, Český rozhlas a Česká tisková kancelář.

Ve Sněmovně nyní čeká na projednání čtveřice zpráv o činnosti a o hospodaření ČT za roky 2016 a 2017 a také zpráva o činnosti ČT za rok 2018, která dorazila do dolní komory koncem letošního března. Odkládané projednávání zpráv je sledované kvůli tomu, že jejich dvojí neschválení by mohlo vést k odvolání Rady ČT.

Témata:  Česká televize Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky Tomio Okamura

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.