Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Do Česka se dostal uprchlík s nakažlivou nemocí, panují pochyby o jeho věku

Zařízení pro uprchlíky Bělá pod Bezdězem
Zařízení pro uprchlíky Bělá pod Bezdězem
Foto: Filip Toužimský, EuroZprávy.cz

Policie v pondělí na Pardubicku zadržela šestnáctiletého migranta, patrně z Afghánistánu. Mladík se pohyboval u vlakového nádraží v Uhersku na Pardubicku, svědek zavolal policii. Chlapec odmítal mluvit, neměl doklady. Policie ho převezla do azylového zařízení pro cizince v Bělé-Jezové. Uvedla to řekla policejní mluvčí Markéta Janovská.

Letos policisté do konce června zadrželi 109 migrantů, kteří přes Česko projížděli do dalších zemí. Převážně jsou to lidé z Iráku, Afghánistánu, Sýrie a Jemenu. Směřují především do Německa a Velké Británie.

Dnes zadrženého mladíka policisté nejprve odvezli na infekční oddělení pardubické nemocnice, protože si všimli, že má na rukou drobné puchýřky. Hospitalizace nebyla podle mluvčí nemocnice Kateřiny Semrádové nutná, lékař diagnostikoval běžnou kožní nemoc.

"S vysokou pravděpodobností se jedná o impetigo, to je poměrně běžné kožní onemocnění, které se sice může šířit poměrně rychle, je ovšem léčitelné antibiotiky. Chorobou trpí v populaci děti i dospělí," uvedl hejtman Martin Netolický (ČSSD) na facebooku.

Zadržený mladík o sobě později uvedl, že je mu 16 let a že pochází z Afghánistánu. Policie nyní zkoumá, zda mluvil o svém věku pravdu. Lékaři zrentgenují jeho kosti, z kterých poměrně přesně poznají věk. Čeká ho také socio-psychologický pohovor.

Policii mladík řekl, že Z Afghánistánu odešel zhruba před rokem. Pobýval v Turecku a Řecku. Do Evropské unie se dostal s pomocí převaděčů, jel v úkrytech vozidel a nákladních vlaků takzvanou balkánskou cestou.

"Dále uvedl, že policii v Evropě se záměrně vyhýbal a nikde v EU doposud nežádal o azyl. Uvedl, že o azyl nemá zájem žádat ani v České republice, jeho cílem byla údajně Francie," uvedla Janovská.

Cizinecká policie zahájila řízení o správním vyhoštění, což může zadrženému znemožnit vstup na území členských států EU až na tři roky. "Rozhodujícím hlediskem pro další postup je určení věku cizince, jemuž byl vzhledem k udávanému věku ustanoven opatrovník. Na cizince je nyní pohlíženo jako na nezletilého bez doprovodu. Bude-li prokázáno, že cizinec je dospělý, povinnost opatrovnictví ze zákona zanikne," řekla Janovská.

V Bělé-Jezové může mladík být 180 dní, pokud je mu více než 18 let, jinak tam pobude 90 dní. "Pokud se prokáže, že jeho domovská země je Afghánistán, bude tam vyhoštěn. Ale záleží na situaci v jeho domovské zemi, zda se vůbec může vrátit, na okolnostech, proč z vlasti utekl," koordinátor odboru cizinecké policie Pardubického kraje Martin Demek.

Témata:  uprchlíci Pardubický kraj EuroZprávy.cz uprchlické tábory

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.