Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Amnesty International tepe ČR kvůli Romům a Istanbulské úmluvě, Válková reaguje

Helena Válková /ANO/
Helena Válková /ANO/
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Vláda by mohla na konci prvního pololetí či nejpozději v létě dostat k projednání takzvanou Istanbulskou úmluvu. ČTK to dnes řekla vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO).

Reagovala tak na výroční zprávu o stavu lidských práv v Evropě za loňský rok, kterou dnes vydala organizace Amnesty International. Podle dokumentu Parlament v Česku při přijímání této mezinárodní dohody proti domácímu a sexuálnímu násilí selhal. 

ČR úmluvu podepsala v květnu 2016. Aby dokument začal platit, má ho ještě ratifikovat Sněmovna a Senát a podepsat prezident. V Česku úmluva vyvolává silné emoce. Podle kritiků, k nimž patří konzervativci či katolická církev, není taková dohoda potřeba a postavila by muže a ženy proti sobě. Podle zastánců by naopak zdůraznila nepřijatelnost násilí a ukotvila poskytnutí pomoci.

"V nouzovém stavu se vše nezastavilo. Istanbulská úmluva stále tvoří jeden z velmi důležitých bodů našeho programu pro tento rok, byť pochopitelně došlo ke zpomalení připomínkového řízení... Teď dojde k fázi, kdy budeme ladit - nemyslím si, že teď je asi nejlepší ji předkládat do vlády - ale v ten správný časový moment," uvedla Válková.

Podle ní skončilo připomínkové řízení před Velikonocemi. Na předložení se chce zmocněnkyně dohodnout s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou (za ANO). "Nejsme v porovnání s ostatními zeměmi na tom až tak špatně za toto období. Navíc společnost je rozdělená a my nemůžeme prosazovat za každou cenu něco, s čímž třeba nesouzní, nebo by nesouzněla většina společnosti. Čili čekáme na ten vhodný okamžik," řekla Válková. Nyní odhaduje, že by kabinet dokument mohl dostat k projednání "na konci pololetí, nebo nejpozději v létě".

Istanbulská úmluva z roku 2011 odsuzuje domácí násilí, sexuální obtěžování, znásilnění, nucené sňatky, takzvané zločiny ze cti či mrzačení genitálií. Státy se v ní zavazují k uzákonění opatření proti násilným výpadům a k prevenci, ale také k vyčlenění peněz na pomoc obětem i na práci s pachateli.

Válková a zástupkyně vládních výborů pro prevenci domácího násilí a pro práva dětí dnes na tiskové konferenci upozorňovaly na to, že v nouzovém stavu výpadů v domácnostech přibývá. Zmocněnkyně zmínila zkušenosti z minulosti, kdy po mimořádných událostech vzrostla kriminalita. Dodala, že bude nutná prevence a pomoc obětem. "V souvislosti s azylovými zařízeními, která zřejmě budeme potřebovat víc než kdy jindy, se ukáže smysluplnost závazků, které jsou obsažené v Istanbulské úmluvě," míní Válková.

Amnesty International ve své zprávě o lidských právech v Česku poukazuje i na omezený přístup Romů ke vzdělávání či bydlení. Válková řekla, že kritikům "částečně dává za pravdu" a opatření ke zlepšení situace zůstávají často jen na papíře. Ke změně by měl přispět nový vládní výbor pro naplňování strategie integrace romské menšiny, dodala zmocněnkyně. Míní, že v některých oblastech lidských práv může jít ČR příkladem, jinde "jsme dost pozadu".

Témata:  Helena Válková AI (Amnesty International) vláda Istanbulská úmluva romové

Související

Aktuálně se děje

8:29

Jan Kraus slavil. Jiřina Bohdalová mu vysekla poklonu a prozradila, co závidí

Jan Kraus se sice poprvé proslavil jako herec, ale v posledních letech je asi více vnímán jako moderátor. Kolik let to tak vlastně je? Už rovných dvacet. Kraus oslavil tohle kulaté výročí své televizní talk show s plejádou hvězdných hostů, jimž vévodila legendární herečka Jiřina Bohdalová. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.