Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Babiš zvažuje prodloužení nouzového stavu v květnu

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Foto: Reprofoto The Washington Post

K posouzení otázky, zda by měla vláda usilovat o další prodloužení nouzového stavu v Česku, bude podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nutné vést odbornou a konkrétní debatu. Babiš ČTK sdělil, že kabinet bude muset posoudit, jestli i po 30. dubnu budou potřeba opatření, která z platnosti nouzového stavu plynou. Šéf Ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dnes zopakoval, že nouzový stav bude kvůli epidemii nového typu koronaviru nutné znovu prodloužit.

Babiš ČTK napsal, že bude nutná odborná a konkrétní debata. "Krizový zákon nám v nouzovém stavu umožnil přijmout rychlá a nutná opatření pro zvládnutí epidemie. Teď musíme vyhodnotit, zda tato opatření budou po 30. dubnu ještě zapotřebí, či nikoliv," uvedl. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v úterý řekl, že očekává debatu až později předtím, než nouzový stav vyprší.

Hamáček dnes po zasedání krizového štábu zopakoval, že nouzový stav bude podle něj nutné prodloužit. "Pokud bychom zrušili nouzový stav, nebylo by možné využívat mimořádná oprávnění a fungování vlády by bylo velmi obtížné," řekl. Zdůraznil, že trvání nouzového stavu nebrání tomu, aby se uvolňovala některá bezpečnostní opatření. Nouzový stav podle něj značně usnadňuje objednávky ochranných pomůcek.

K prodloužení nouzového stavu, který v Česku platí od 12. března, potřebuje vláda souhlas Sněmovny. Sama ho mohla vyhlásit jen na 30 dnů. Původně tak měl nouzový stav skončit 11. dubna a kabinet Sněmovnu žádal o dalších 30 dní. Komora však připustila jen trvání do 30. dubna, což vláda využila minulý týden.

Témata:  Andrej Babiš koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

3. února 2026 8:29

Češi se mají na co těšit. Arnold Schwarzenegger dorazí v červnu

Do Česka má letos namířeno jedna z největších hvězd akčního filmu. Lidé, kteří se dříve snažili k nám dostat Chucka Norrise, v červnu přivezou Arnolda Schwarzeneggera. Už dnes šly do prodeje vstupenky na jedinečnou akci. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Boris Šťastný

Ministr Šťastný vyzval veřejnost: Choďte po schodech. Nabízí cedule zdarma

Ministr pro sport, prevenci a zdraví Boris Šťastný dnes v budově Poslanecké sněmovny zahájil novou osvětovou kampaň zaměřenou na podporu zdravého životního stylu. Iniciativa nese název „Zdraví je drahé, schody jsou zdarma“ a jejím cílem je motivovat občany k častějšímu zařazení přirozeného pohybu do jejich všedních dnů. Ministra při představení projektu podpořili také předseda dolní komory Tomio Okamura, její první místopředseda Patrik Nacher a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.