Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bartoš zůstává šéfem Pirátů. V projevu řekl, jak chce změnit českou společnost

Bartoš, Ivan
Bartoš, Ivan
Foto: Martina Černáková / INCORP images

Předsedou Pirátů bude další dva roky opět Ivan Bartoš. Do druhého kola hlasování celostátního fóra Pirátů společně s ním postoupil i místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal, který ale následně vzhledem k velkému rozdílu v podpoře obou kandidátů z volby odstoupil. Třetí kandidát, poslanec Mikuláš Ferjenčík, do druhého kola volby nepostoupil.

Pro postup do druhého kola musel kandidát získat nadpoloviční většinu hlasů členů strany, kteří se vyjadřovali k jeho přijatelnosti. Bartoše jako přijatelného předsedu označilo 606 z 653 hlasujících, Pikala 376. Ferjenčíka vnímalo jako přijatelného šéfa strany 261 Pirátů. Pikal po vyhlášení výsledků oznámil, že vzhledem k velkému rozdílu mezi ním a Bartošem "ušetří" hlasujícím druhou volbu a odstoupil.

Do volby se zapojilo 63,4 procenta všech členů Pirátů. "Myslím si, že to je poměrně vysoké číslo na to, že ta strana funguje na té přímé demokracii, kde se každý může vyjádřit," komentoval procento hlasujících Bartoš. Kromě hlasujících přímo v Ostravě mohli Piráti odevzdat hlas i prostřednictvím internetu.

Bartoš po svém zvolení řekl, že Pirátská strana po deseti letech funguje jako plnohodnotná strana v České republice a v Evropě. Podle něj oba jeho protikandidáti své vize každodenně prosazují. "Není důležité, z jaké pozice člověk dělá pirátskou politiku," uvedl Bartoš.

Post předsedy Pirátů obhájil @pirativanbartos. Gratulujeme! #cf2020 pic.twitter.com/ePRmz01lwY

— Piráti (@PiratskaStrana) January 11, 2020

Poděkoval za podporu a uvedl, že Piráti vize, které na fóru zaznívaly i od kandidátu do předsednictva, strana naplní. "Myslím si, že tu společnost nakonec společně změníme v tu svobodnou, digitálně propojenou společnost, kde jsou lidi k sobě navzájem ohleduplní, a která má potenciál růst," řekl.

Ve svém kandidátském projevu Ivan Bartoš uvedl, že by si v podzimních krajských volbách přál alespoň desetinásobný zisk mandátů proti nynějším devíti krajským zastupitelům. Piráti by podle něj měli atakovat hranici stovky krajských zastupitelů.

Po sněmovních volbách v roce 2021 pak chce, aby Piráti byli ve vládě. "My v těch volbách chceme uspět a v souladu se schválenou strategií být ve vládě, v budoucí vládě této země. Je to jasný cíl podílet se na exekutivě," řekl Bartoš. Domnívá se, že nyní musí Piráti ve Sněmovně pokračovat v roli konstruktivní opozice.

Pikal uvedl, že Bartoš má jeho jednoznačnou podporu. "Nadále se ucházím o pozici místopředsedy, do této volby jdu s plným nasazením. Věřím, že mi členové dají důvěru i v té následující volbě," uvedl Pikal. Podle Ferjenčíka výsledky volby ukázaly, že Piráti mají co nabídnout. "Jako strana musíme nabídnout plán pro Českou republiku, to je slovo, co se teďka hodně skloňuje, ale ten rozdíl bude, že ten náš plán bude realizovatelný a my ho nakonec uskutečníme," uvedl Ferjenčík.

Bartoš byl předsedou strany mezi říjnem 2009 a červnem 2013, následně krátce mezi zářím 2013 a červnem 2014 a poté od dubna 2016.

Témata:  Ivan Bartoš Česká pirátská strana Mikuláš Ferjenčík

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.