Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Brexit? Většina Čechů má strach z následků, ukazuje průzkum

Brexit
Brexit
Foto: Pixabay

Většina Čechů, konkrétně zhruba 67 procent, si myslí, že brexit Česku uškodí. O tom, že by naopak případný odchod Británie z Evropské unie mohl České republice prospět, jsou přesvědčena jen čtyři procenta respondentů. Zbytek buď soudí, že nebude mít žádný vliv, nebo si to netroufá posoudit.

Vyplývá to z průzkumu společnosti Median z přelomu září a října, jehož výsledky zveřejnil deník Mladá fronta Dnes (MfD). Termín brexitu, o němž rozhodli britští voliči v roce 2016, je stanoven na konec října. Klíčový summit EU se bude konat ve čtvrtek a v pátek v Bruselu.

Téměř tři pětiny Čechů by si podle průzkumu přály setrvání Británie v Evropské unii, naopak odchod by podpořilo 12 procent lidí. Více než pětině respondentů je to jedno a zbytek nedokázal odpovědět.

O události spojené s brexitem se zajímá přes 70 procent Čechů. Nejvíc ti, na které může mít očekávaný, byť už dvakrát odložený odchod Británie z Evropské unie nejmenší dopad, píše list. Ve věkové skupině nad 60 let brexit podle Medianu zajímá 90 procent Čechů.

"Tento výsledek odpovídá tomu, co nám ukazují data, která kontinuálně sbíráme v rámci rozsáhlého mezinárodního výzkumu, kterého se každoročně zúčastní 15.000 respondentů," uvedl Michal Geisler z Medianu. Podle dat z tohoto mezinárodního průzkumu lze říct, že s rostoucím věkem respondentů stoupá také zájem o mezinárodní události.

Hlavní odpovědnost za komplikace kolem vyjednávání odchodu Británie z EU nese podle více než poloviny Čechů Británie, naopak necelá pětina respondentů ji přisuzuje Evropské unii. Pokud by Češi hypoteticky mohli rozhodovat místo britských politiků, snažili by se podle deníku o dosažení dohody s Bruselem nebo o vypsání nového referenda.

Témata:  Brexit Češi průzkumy Česká republika EU

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.