Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Budou se mít důchodci konečně lépe? Ministryně Maláčová promluvila

Peníze na důchody, ilustrační fotografie
Peníze na důchody, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Měli by čeští senioři dostávat 13. důchody? V Polsku je zavedla vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) a i v Česku politici jednají o tom, jak důchodcům přilepšit. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) promluvila o tom, co si o tomto nápadu myslí.

Polské parlamentní volby s velkým náskokem 43,59 procenta hlasů konzervativní koalice vedená vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Díky tomu získala v Sejmu většinu, podle státní volební komise získala v Sejmu 235 ze 460 poslaneckých křesel.

PiS vládla v Polsku už v uplynulých čtyřech letech. Díky tomu, že se dobře dařilo tamní ekonomice, mohla vláda například posilovat sociální programy – zavedla například třinácté důchody pro seniory. Letos činil jednorázový příspěvek v přepočtu asi 5300 korun.

O tom, jak pomoci důchodcům, se diskutuje i v České republice. Opozice upozorňuje, že je třeba komplexnější důchodová reforma, protože stávající systém není z dlouhodobého hlediska udržitelný. O problému už opakovaně jednali premiér Andrej Babiš (ANO), ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Maláčová sice říká, že všichni senioři mají nárok na důstojný život, cestu ale nevidí v zavedení 13. důchodu jako v sousedním Polsku. „Myslím si, že všem seniorům více pomůže vyšší důchod každý z 12 měsíců roku, než 13. důchod jednou ročně. Budu se tak vždy snažit, aby senioři důstojné důchody dostávali každý měsíc, ne jen jednou ročně,“ uvedla pro Blesk Maláčová, Zároveň ale dodává, že se nebrání žádné diskuzi o opatřeních, které mohou českým seniorům pomoci.

Podobně to vidí třeba i ekonomický expert ODS Jan Skopeček. Občanští demokraté sice s konzervativci z PiS spolupracují v rámci jedné frakce v europarlamentu a k vítězství ve volbách už straně gratulovali, přesto ale dodávají, že Češi by neměli kopírovat Poláky.

Skopeček poukazuje na to, že v některých věcech, například v ekonomické oblasti, se ODS od PiS liší. „Rok má 12 měsíců, čili 13. důchod je podle mého názorů nonsens. Ale všichni asi chápeme smysl a to je zvyšovat životní úroveň našich seniorů. To je určitě téma, které je správné. To nemusí být o 13. důchodu, to může být i o důchodech, které jsou vypláceny v normálních dvanáctiměsíčních periodách,“ vysvětluje poslanec.

Průměrný důchod v Česku v červnu činil 13 426 korun. Vláda schválila, že od ledna se zvýší o 900 korun měsíčně. Každý člověk v Česku, který pobírá starobní, invalidní či pozůstalostní důchod, by si měl polepšit aspoň o 371 korun.

Témata:  důchody Jan Skopeček (ODS) Polsko

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.